Results

 

updated 07.01.08

Results Archive 2006

Warren Hill ESXCL (30.12.07)

8th 28.43 Mats Gedin
62nd 35.42 Jenny Hughes
72nd 37.13 Jonathon Britten
85th 38.47 Roger Ockenden
88th 39.20 Eddie Winter

Hove Park 5k Time Trial 9 (29.12.07)
Every Saturday morning at 9am www.parkrun.com
10 Paul Gasson 19:03
16 Mike Naylor 20:39

Last Friday 5k - Hyde Park (28.12.07)

5th Louise Vallier 18:45 (1st FV40)
6th Vicki Boyle 18:49 (1st FV35)

Christmas Pudding Dash Battle (23.12.07)

78th Roger Ockenden 41.56 -7th MV4

Sussex Grand Prix League (22.12.07)

The Sussex Grand Prix results have now been completed for the year.

Mats Gedin 2nd Vets League & 1st V1

Phil Penfold 12th Vets League & 3rd V2

Marilyn Gray 16th Vets League & 2nd V4

Arena 80 Club 10th (Men 8th & Women 12th)

Hove Park 5k Time Trial 8 (29.12.07)
Every Saturday morning at 9am www.parkrun.com
10 Ian Parsons 21:05 PB
11 Jonathan Britten 21:36 PB
12 Tamar Coleman 21:52

Junior Section Santa Panta Results (17.12.07)

1st Alex 17:08 (real time 12:23)
2nd Jack 17:33 (real time 13:14)
3rd Reuben 18:07 (real time 13:42)
4th Bethany 18:48 real time 16:48)
5th Edward 18:53 (real time 15:23)
6th Adam 19:26 (real time 15:56)
7th Alice 20:52 (real time 18:51)
8th Ella 22:13 (real time 22:13)
9th Amy 22:14 (real time 19:54)
10th Gabriel 23:54 (real time 23:54)

 


Before the Santa Panta

Holly Run Reigate (16.12.07)

8th Emma Rollings

 

Hove Park 5k Time Trial 7 (15.12.07)
Every Saturday morning at 9am www.parkrun.com
10 Amanda Linturn 20:28
14 Ian Parsons 22:17

 
   
Ashdown Forest XC (16.12.07)

13th Mats Gedin 30.44 - 189 pts
34th Huwel Jones 36.01 - 174 pts
74th Jonathon Britten 40.52 - 144 pts
76th Jenny Hughes 40.56 - 196 pts
83rd Mike Naylor 41.38 - 139 pts
112th Roger Ockenden 45.10 - 121 pts

 
   
Junior 100m (10.12.07)
1st Jo Thomsett 16.7 (Adult)
2nd Alex 16.8
3rd Jack 17.2
4th Gabriel 19.1
5th Nadine 19.8
6th Bethany 20.20
7th Amy & Amy 21.30
9th Alice 22.30
10th Ella & Reuben 22.4
12th Fraser 29.1
 
Sussex Masterís Cross-Country Championships (9.12.07)

Women O35
1st Julie Briggs 26.20 - Sussex Champion

Women O45
1st Clare Aquilina 29.21 - Sussex Champion
3rd Fiona Jamie 31.39 - 3rd Sussex
4th Jenny Hughes 32.39
5th Tam Coleman 33.08
6th Sue Brumwell 33.48

Women O45 Team
1st Arena 80 - Sussex Champions (Clare Aquilina, Fiona Jamie & Jenny Hughes)

Men O40
52nd Jonathan Britten 49.31

Men O50
29th Roger Ockenden 52.59

 
Duck Pond Waddle
Ladies
3rd Clare Aquilina 1h 8m 59s
7th Fiona Jamie 1h 14m 24s

Men
19th Hywel Jones 1h 6m 34s

 

Hove Park 5k Time Trial 6 (08.12.07)
Every Saturday morning at 9am www.parkrun.com
10 Ian Parsons 21:26

 
Victory 5
9th Gemma Sharp 31.36
 

Worthing Womens Xmas Cracker 10km (02.12.07)
Again, another race run in gale force winds! The rain stayed away for us though.
1st Vicki Boyle 39:37
Tamar Coleman 46:06


Hove Park 5k Time-Trial (01.12.07)
5th Emma Rollings 19:13 77.02%
9th Keith Turner 20:14 66.97%
10th Michael Miller 20:15 72.84%
13th Amanda Linturn 20:59 71.25%
17th Jonathan Britten 21:41 65.41%

 

Sussex XC League at Bexhill (24.11.07)
Ladies 5k
2nd Caroline Hoyte 18:20
5th Julie Briggs 19:07
11th Vicki Boyle 20:00
16th Clare Aquilina 20:38
20th Juliette Roberts 21:00
22nd Jo Farrow 21:18
24th Amanda Linturn 21:25
30th Fiona Jamie 22:32
31st Jenny Hughes 22:45
34th Julie Drake 23:05

Women now 2nd in Div 1 but finished 1st in this race. The B team are in 6th place in Div 1 but 4th in this race. The C team are 3rd in Div 2 and 4th in this race. Well done Ladies and a  chance of 3 teams in Div 1 next year, wouldn't that say something to other Sussex clubs.

Men 8k
34th Jim Roberts 30.24
63rd Steve McNealy 32.44
67th Sean Covey 32.56
70th Phil Penfold 33.06
116th Jonathan Britten 37.40
125th Roger Ockenden 40.12

Men now 4th in division 2 but finished 2nd in this race, a good turn out.

 

Brighton 10K (18.11.07)
51 Bjorn Evertsson 00:35:36 (chip 00:35:30)
89 Marc Steene 00:37:27 (chip 00:37:17)
97 Jim Roberts 00:37:46 (chip 00:37:37)
100 Julie Briggs 00:37:52 (chip 00:37:47)
150 Vicki Boyle 00:38:57 (chip 00:38:51)
167 Emma Rollings 00:39:21 (chip 39:14)
194 Malcolm Roweth 00:39:53 (chip 00:39:40)
216 Tom Farsides 00:40:15 (chip 00:40:04)
292 Juliette Roberts 00:41:19 (chip 00:41:10)
295 Michael Miller 00:41:20 (chip 00:40:49)
312 Christine Naylor 00:41:36 (chip 00:41:25)
324 David Brindley 00:41:46 (chip 00:41:34)
415 Mike Naylor 00:43:08 00: (chip 43:01)
438 Kevin Martin 00:43:27 (chip 00:43:17)
480 Fiona Jamie 00:43:57 (chip 00:43:41)
531 Jonathan Britten 00:44:29 (chip 00:44:18)
537 Ian Parsons 00:44:34 (chip 00:44:08)
549 Julie Drake 00:44:40 (chip 00:44:29)
551 Tamar Coleman 00:44:43 (chip 00:44:26)
707 Sue Brumwell 00:46:32 (chip 00:45:45)
790 Andy Payne 00:47:37 (chip 00:47:06)
1089 Roger Ockenden 00:50:34 (chip 00:49:37)
 

Ladies Teams (4 to score):-
1st Arena 80 AC
2nd Phoenix AC
3rd Dulwich Runners
4th Brighton & Hove City AC

   

Hove Park 5k Time Trial (17.11.07)
Every Saturday morning at 9am www.parkrun.com
6th Julie Drake 22:16

   

4 x 400m Relay Time Trial (12.11.07)
1st U13 Boys 6:10
Reuben 1:35, Karl 1:42, Alex 1:29 & Jack 1:24
2nd Caroline Hoyte 6:12

4 x 100m Relay Races
1st Team 3 1:17
Jack, Bethany, Reuben & Fiona
2nd Team 1 1:27
Alex, Karl, Gabriel & Miles
3rd Team 2 1:38
Adam, Ella, Alice & Frazer

   

Phoenix Races (11.11.07)

Boys and Girls U9 800m
1st Reuben Hoyte 3:37
66th Maddy Brindley 5:25

Boys and Girls U11 1800m
17th Bryony Dawes 8:42
62nd Nadine Martin 63rd 10:55
64th Bethany Jago 10:57
76th Ella Bertorelli 12:42
81st Gabriel Silverson 13:06

Boys U13 1800m
15th Alex Jago 8:52
16th Sam White 9:03
20th Adam Drake 9:42
1st Team (Well Done Boys)

Mens 8000m
38th Paul Gasson 28.14
64th Mike Naylor 30.42
85th Jonathan Britten 32.39
97th Roger Ockenden 33.49

Ladies 3800m
10th Chris Naylor 15.11 (1st O50)
15th Julie Drake 15.55
17th Jenny Hughes 16.07
19th Tamar Coleman 16.14
2nd Team


L to R:  Sam, Alex and Adam win the Under 13 Boys team prize

BHTT (10.11.07)

Hove Park Time Trial 5k (9am every Saturday morning)
12th Julie Drake 22:26

   
Fawkes 5 WSFRL (04.05.07)

2nd Lady Amanda Linturn 35.33 (10)

7th Jim Watson 31.06 (10)
18th Steve McNealy 32.37 (10)
47th David Brindley 35.49 (8)
95th Roger Ockenden 40.03 (7)
222nd Neil Barrett 50.40 (3)

   
Whitbread Hollow ESXCL 1 of 6 (04.05.07)

13th Sophie Coleman 31m 9s - 1st Lady
33rd Phil Penfold 33m 27s
82nd Jonathon Britten 39m 9s
91st Tam Coleman 39m 56s - 2nd O45 Lady

   
Cuckmere House Challenge 10 Miles (04.05.07)

7th Lady Jenny Hughes 1h 19m 43s
73rd Mark Carr 1h 39m 35s

   
Reigate Relays (03.05.07)

Men

19th Arena 80 AC 'A'  1h 42m 33s

B Evertsson 14:41 (42nd out of 194 individual)
S McNealy 16:23 (101st individual)
P Penfold 16:36 (106th individual)
B Evertsson 15:19 (72nd individual)
J Britten 18:57 (164th individual)
R Ockenden 20:37 (179th individual)

Women

3rd Arena 80 AC 'A' 49m 35s
 

Aquilina 17:33 (25th individual out of 103)
E Rollings 16:36 (13th individual)
C Hoyte 15:26 (4th individual)

20th Arena 80 AC 'B' 57m 29s

Fiona Jamie 19:32 (66th individual)
J Drake 19:40 (67th individual)
C Naylor 18:17 (37th individual)
   

Junior Discus Competition (29.10.07)

Nadine Martin 12.90
Fraser Jamie 11.20
Jack Thomsett 16.90 (1st male)
Amy Ford 13.10 (1st female)
Hannah Thomsett 5.70
Ella Bertoelli 6.80
Bethany Jago 11.00
Alex Jago 12.40
Alice King 11.10
Gabriel (guest) 7.70
Miles Jamie 9.80

   
Barns Green 1/2 Marathon & Arena 80 Club Champs (28.10.07)

Marc Steene 1h 23.40 - A80 1/2 M Club Champ
Julie Briggs 1h 24.21 -
2nd Overall A80 1/2M Club Champ & 1st in the Sussex Championships
Andy Payne 1h 25.36 - 8th Age Group
Phil Penfold 1h 27.09 - 11th Age Group
Sean Covey 1h 29.57
Michael Miller 1h 30.36
David Brindley 1h 37.01
Fiona Jamie 1h 41.21 - 2nd Age Group &
2nd in the Sussex Championships
Steve Lawrence 1h 41.41
Kevin Martin 1h 41.48
Marilyn Gray 1h 58.47

 

Jog Shop Jog (14.10.07)

25th Steve CHALKLEY 2:45:52
47th Tom FARSIDES 2:54:05

   

Beachy Head Marathon (26.10.07)

66th STEVE CHALKLEY 3:51
330th TRACY OWEN 4:40

   

Sussex XC League Race 1 at Goodwood (27.10.07)

Ladies' 5k
12th Amanda Linturn 20:41
18th Jenny Hughes 21:49
19th Fiona Jamie 21:50
22nd Julie Drake 22:20
24th Lisa Jones 22:45
25th Lara Weatherill 22:54
37th Debbie Wood 24:28
Team Result
1st Brighton 28 points
2nd Hastings 70 points
3rd Arena 80 71 points
5th Phoenix 92 points

Men's 8k
54th Steve Evans 30.45
56th Darren Gunning 30.51
61st Hywel Jones 31.19
105th Jonathan Britten 36.56
109th Roger Ockenden 37.57
Alex Hinchliff DNF

   

Junior 800m (22.10.07)

1st Alex Jago 3:06
2nd Jack Thomsett 3:07
3rd Reuben Hoyte 3:08
4th Adam Drake 4:04
5th Nadine Martin 4:23 (1st Female)
6th Bethany Jago 4:34
7th Amy Ford 4:39
8th Alice King 4:42
9th Ella Bertorelli 5:38

   
Ardingly XC (21.10.07)

47th Roger Ockenden 34.13

 

Blindfold Run (20.10.07)

Juliette and Jim Roberts would like to say a big thank you to everyone who took part in Saturday's blind-fold run in aid of the Sussex charity Quicken Trust. The total raised from just one morning's run was an excellent £95 with more sponsorship money to come. This can buy 20 vital mosquito nets, malaria treatments or even ensure the safe delivery of a baby in the health centre! A special mention must go to Keith Turner who set himself the challenge of running unaided and finished way ahead of the rest of us. Also a big thank you to Julie for organising the event - an enjoyable morning and definitely a good lesson in appreciating how well others cope when something we rely upon so heavily is taken away

Blindfold run results:
1st Michael Miller and Keith Turner 25:48
2nd Steve McNealy, David Brindley and Hywel Jones 26:31
3rd Mike and Chris Naylor 29:13
4th Jim and Juliette Roberts 29:20
5th Julie Drake and Robin Adams 30:22


Blindfold Run competitors

Junior Shot-Putt Competition (15.10.07)

Bethany Jago 7.31m
Fraser Jamie 7.28m
Ella Bertorelli 9.06m
Reuben Hoyte 6.10m
Sam white 16.01m 1st Male
Adam Drake 10.82m
Nadine Martin 10.42 1st Female
Jack Thomsett 13.48m
Ollie Boys 11.91m (Guest)
Miles Jamie 7.90m
Alice King 9.10m
Alex Jago 14.89m

   
Steepdown 8K WSFRL (14.10.07)

18th 32.04 Darren Gunning 10
21st 32.08 Steve McNealy 10
26th 32.35 Jim Watson 9
44th 34.10 David Brindley 9
54th 35.04 Amanda Linturn 10
76th 37.21 Paul Gasson 7
86th 37.52 Jonathan Britten 7
95th 38.12 Roger Ockenden 7
210th 47.44 Neil Barrett 4

Brighton Womens 8k (14.10.07)

13th Sue Brumwell 36.28

Covers XC 10 Miles (14.10.07)

4th Mats Gedin 59.22

   

Lewes 10 (07.10.07)

6th 1:02:16 GEDIN, Mats
36th 1:10:36 PENFOLD, Philip
37th 1:10:40 ROWETH, Malcolm
61st 1:13:54 CHALKLEY, Steve
117th 1:23:58 PARSONS, Ian
144th 1:28:12 GRAY, Marilyn

Lewes 5 (07.10.07)

27th 37:31 OCKENDEN, Roger

   
     
     
Chichester 10k (7.10.07)

0:37:08 BRIGGS, Julie
0:38:13 BOYLE, Vicki
0:38:29 GASSON, Paul
0:38:45 PAYNE, Andy
0:40:12 ROLLINGS, Emma
0:43:17 TURNER, Keith
0:43:33 MARTIN, Kevin
0:43:40 JAMIE, Fiona
0:45:10 HUGHES, Jenny
0:45:37 SHARP, Gemma
0:45:40 BRITTEN, Jonathan
0:45:51 COLEMAN, Tamar

 

 

 
     

Southdown 10 2007 (23.09.07)

2nd Mats Gedin 1:06:32
7th Sean Covey 1:13:27
8th Philip Penfold 1:15:54
17th Kevin Martin 1:24:57

   
     
     
Bexhill 10k (30.09.07)

Kevin Martin 44:37
Tamar Coleman 48:07
Roger Ockenden 50:03
Mark Carr 53:26
Neil Barrett 1:02:30

     

Aldershot Relays (30.09.07)
10th Arena 80 A.C. 57:51

Gemma Sharp  14:35  22nd  18th

Vicki Boyle  14:27  13th  12th

Julie Briggs  13:49  9th  9th

 Emma Rollings 15:00 11th 10th
http://www.afd.org.uk/results/swomen07.doc

 

 


L to R:  Emma Rollings, Julie Briggs, Gemma Sharp & Vicki Boyle

   
   

Junior High Jump Competition (24.09.07)

Girls
1st Bryony Dawes 1.00m
=2nd Alice King 0.85m
=2nd Bethany Jago 0.85m
=4th Keira Maskell (Guest) 0.85m
=4th Nadine Martin 0.85m
=4th Hannah Thomsett 0.85m

Boys
1st Billy White (Guest) 1.20m
=2nd Sam White 1.10m
=2nd Jack Thomsett 1.10m
4th Adam Drake 1.00m
=5th Alex Jago 1.00m
=5th Henry Daly 1.00m
=5th Frazer Jamie 1.00m
8th Karl Drake 0.85m

 
     
     

Seven Stiles (22.09.07)

27th Steve McNealy. 27:12
129th Roger Ockenden 33:12

   
     
     

Hove Prom 5 miles (16.09.07)

9th 29:06 Mats Gedin
24th 31:19 Andy Payne
38th 32:08 Sean Covey
79th 36:31 Graham Shorter
94th 37:04 Robin Adams
115th 38:51 Roger Ockenden
146th 42:47 Mark Carr

 

 
     
     

The Firle Place Running Festival (16.09.07)

10km Firle Beacon Trail Run
3rd Dan Street 00:47:56

20km Firle Trail Run
14th Amanda Linturn 01:43:13

   
     
     

Hyde Park 5k (16.09.07)

20th Sophie Coleman 17:43
23rd Julie Briggs 18:17
26th Vicki Boyle 18:45
28th Gemma Sharp 18:50

 


L to R:Sophie Coleman, Vicki Boyle, Gemma Sharp, Julie Briggs and Jo Farrow

   
   
   

Junior Hammer Competition (10.09.07)

Boys (9-12yrs)
1st Adam Drake 23.05m
2nd Karl Drake 21.80m
3rd Alex Jago 21.63m
4th Jack Thomsett 21.33m
5th Henry Daly 17.62m
6th Frazer Jamie 14.07m
7th Miles Jamie 13.80m

Girls (9-12yrs)
1st Nadine Martin 15.90m
2nd Alice 15.09m
3rd Bethany Jago 8.05m
4th Hannah Thomsett 7.20m

 
     
     

Hellingly 10K (09.09.07)

9 MATS GEDIN 37:41
14 PAUL GASSON 39:23
16 PHILIP PENFOLD 39:35
57 STEVE CHALKLEY 43:38
87 KEVIN MARTIN 46:09
113 ROGER OCKENDEN 48:38
118 MARILYN GRAY 49:07

   
     
     
A80 Mens 1 Mile Relay Record (03.09.07)

A club record that has stood for 8 years was broken at the Withdean track on Monday the 3rd Sep. The 1 Mile Relay time now stands at 4m 12.76 secs.

Leg 1. Steve Evans - 64.08s
Leg 2. Paul Gasson - 65.47s
Leg 3. Dan Street - 62.17s
Leg 4. Alex Hinchliff - 61.04s

     

Fittleworth Five (02.09.07)


No Times Given!
Nth Mats Gedin
49th Mike Naylor
157th Roger Ockenden

   
     
     

Kings Head Canter 5 km Road Race (27.08.07)

11th 19:02 Paul GASSON (1st over 50)
16th 19:27 Emma ROLLINGS (1st Lady)
18th 19:36 Vicki BOYLE (2nd Lady, 1st over 35 Lady)
29th 20:32 Chris NAYLOR (4th Lady, 1st over 50 Lady)
46th 22:02 Jenny HUGHES (6th Lady, 1st over 45 Lady)
57th 23:09 Mike NAYLOR
66th 23:51 Roger OCKENDEN

 


Kings Head Canter
Above: Paul, Vicki and Emma - Below: Chris

The Midnattsloppet,Stockholm, Sweden(25.08.07)

This is a midnight race with over 13,000 runners. The course is pretty fast for the first half but has a hilly second half.

Gemma Sharp finished 9th in 38:39 - http://www.midnattsloppet.com/start/index.cfm?Rac_ID=1

 

     

Henfield Half Marathon (19.08.07)

17th HYWEL JONES 1.31:06
57th STEVE CHALKLEY 1.39:48
124th FIONA JAMIE 1.51:21
131st COLIN BUSHBY 1.52:17

   
     
     
Sussex 10k Champs Midhurst (12.08.07)

Men

61st Andy Payne 40.28
217th Roger Ockenden 49.07

Women

35th Jenny Hughes 45.53 - 3rd W40

   
     
     
Arena 80 Super Series 3k & Club Champs (13.08.07)

Men

1st Steve Evans 10.29
2nd Paul Gasson 10.37
3rd Dan Street 11.00
4th Hywel Jones 11.23
4th Keith Turner 11.23
6th David Brindley 11.54
7th Jeremy Donegan 12.33


Women

1st Clare Kabza 12.35
2nd Lisa Jones 12.40
3rd Jenny Hughes 12.59
   
     
     
Milland Valley 6 Mile Trail Race (05.08.07)

31st Roger Ockenden 45.26 5th VM

   
     
     
Highdown Hike WSFRL (01.08.07)

24th Emma Rollings 27:21 1st Lady
34th Steve McNealy 28:04
46th Jim Watson 29:01
60th David Brindley 29:40
140th Roger Ockenden 34:09
152nd Jonathon Britton 34:41

   
     
     
Jack & Jill Challenge (29.07.07)

89th Roger Ockenden 51.35

   
     
     
Tilgate WSFRL (22.07.07)

4th Mats Gedin 27.27
5th P.Leak 27:41
16th Hywel Jones 29.51
19th I.Leak 30.24
23rd Steve McNealy 30.55
32nd Duncan Churchill 31.22
44th Jim Watson 32:57
63rd David Brindley 33.11
103rd J. Britten 36.23
117th R. Ockenden 37.01

   
     
     

Bexhill 5K (25.07.07)

Gemma Sharp 3rd Lady 18:40 (pb)
42nd Philip Penfold 19:10.00
60th Emma Rollings 19:35.00 (4th Lady)
117th Kevin Martin 21:26.00
126th Tracy Owen 21:41.00
175th Roger Ockenden 24:05.00

   
     

Sussex Vets League T&F (18.07.07)

Men

2k Walk - Graham Shorter 13.55
800m - Alex Hinchliff 2.16.8, Steve McNealy 2.23.1, Robin Adams 2.41.7
Discus - Robin Adams 12.78
200m - Graham Shorter 28.8
Triple Jump - Graham Shorter 8.91
3k - Paul Gasson 10.30.1, Steve Evans 10.30.9, Dan Maskall 12.15.5
Javelin - Steve McNealy 9.86 (hooray), Robin Adams 11.55
4x200m - 1.54.9 (Shorter, McNealy, Adams & Hinchliff)

Women

200m - Jenny Hughes 31.1
Long Jump - Jenny Hughes 3.43
5k - Chris Naylor 19.57.8

Crawley 10k (15.07.07)

9th Marc Steene 40:26
61st David Brindley 45:53
190th Roger Ockenden 52:32


Trailblazer (15.07.07)

6th Tam Coleman 50.29
 

Rockinghorse 5k (12.07.07)

6th Stephen Evans 18.31
10th Alex Hinchliff 19.05
14th Colin Hannant 19.46
19th Steve Chalkley 20.47
20th Keith Tuniver 20.57
21st Michael Miller 20.57
31st Sue Brumwell 22.22
33rd Marilyn Gray 23.18
37th Roger Ockenden 23.31

Kids Race
1st Henry Miller 6.28
2nd Scarlett Miller 7.25

   
     
     
ADUR Challenge Club Event (11.07.07)

 

  Race Finish Position Finish Time Forecast Time Forecast Accuracy Super Series Position Run Time Position Forecast Position
Mike Naylor 1 42.23 45.00 157 6 8 16
Mats Gedin 2 35.44 35.35 9 1 1 3
Hywel Jones 3 39.34 39.30 4 2 3 1
Sophie Coleman 4 39.19 40.00 41 1 2 8
Ian Parsons 5 45.12 47.00 108 8 11 13
Simon Maggs 6 40.15 41.20 65 3 4 11
Kevin Martin 7 45.20 43.00 140 9 12 15
Duncan Churchill 8 42.03 41.00 63 5 7 10
Chris Naylor 9 41.53 41.18 35 2 6 7
Clare Kabza 10 43.53 44.00 7 3 10 2
Julie Drake 11 47.40 46.00 100 4 13 12
Tam Coleman 12 48.47 48.00 47 5 15 9
Pete Coleman 13 49.41 50.00 19 11 16 4
Steve McNealy 14 40.28 41.00 32 4 5 6
Roger Ockenden 15 50.06 48.00 126 12 17 14
Michael Miller 16 43.25 40.30 175 7 9 17
Jonathan Britten 17 48.21 48.00 21 10 14 5
Steve Wood 18 60.24 55.00 324 13 18 18
Michelle Humphrey DQ 46.26          
Evie (Guest) Guest 51.25 52.00 35      

  Adur Challenge Overall Winner - Mike Naylor
  Adur Challenge 1st Female - Sophie Coleman (Course Record)
  Closest Forecast Time - 1st Hywel Jones (4secs), 2nd Clare Kabza (7secs)
  Fastest Man - Mats Gedin (Course Record)
  Fastest Woman - Julie Drake
  Fastest O40 Woman - Chris Naylor
  Fastest O40 Man - Simon Maggs

  Junior Race - Dead heat Victoria and Georgia.

  Last 7 years records

     
     

Arena 80 Club Champ 800m (09.07.07)

Women
1st Jenny Hughes 2:45
2nd= Chris Naylor 2:59
2nd= Clare Kabza 2:59
4th Clara O'Connor 3:13

Kids
1st Billy white 3:11
2nd Sam White 3:12
3rd Henry Daly 3:14
4th Bryony Dawes 3:37
5th Karl Drake 3:49
6th Adam Drake 3:57

Men
1st Steve McNealy 2:21
2nd Daniel Street 2:24
3rd Steve Evans 2:29
4th Graham Shorter 2:38
5th Duncan Churchill 2:39
6th Simon Maggs 2:40
7th= Hywel Jones 2:41
7th= Keith Turner 2:41
9th Howard Wright 2:43
10th Peter Dawes 2:46
11th Alex Nicholas 3:38

 

Arena 80 Club Champ 200m (09.07.07)

Women
1st Sophie Coleman 31.45
2nd Jenny Hughes 31.59
3rd Clare Kabza 37.51

Kids
1st Billy White 32.99
2nd Bryony Dawes 34.27
3rd Henry Daly 35.56
4th Sam White 37.04
5th Karl Drake 42.65

Men
1st Keith Slaughter 27.18
2nd Daniel Street 27.87
3rd Graham Shorter 28.10
4th Steve Evans 29.54
5th Peter Dawes 30.49
6th Duncan Churchill 31.33
7th Steve McNealy 33.06
8th= Hywel Jones 33.36
8th= Keith Turner 33.36
9th Alex Nicholas 49.17

     
     

WSFRL Wivelsfield Wobble 4.5 miles (08.07.07)

4th Mats Gedin 27.54
15th Steve McNealy 30.25
36th Duncan Churchill 32.01
61st David Brindley 33.30
104th Julie Drake 36.36
134th Roger Ockenden 38.08
205th Neil Barrett 43.49

Kids 1 mile
31st Karl Drake 7:25
35th Adam Drake 7:41

  Wivlesfield Wobble
     
     

Steyning Romp (04.07.07)

Ladies:-
2 Emma Rollings 0:42:56
10 Clare Kabza 0:47:07
25 Julie Drake 0:52:09

Men:-
4 Mats Gedin 0:37:29
16 Steve Evans 0:40:12
29 Steve McNealy 0:42:43
90 Duncan Churchill 0:46:37
91 David Brindley 0:46:38
127 Martin Booty 0:49:50
141 Colin Busby 0:50:45
166 Jeremy Donegan 0:52:14
218 Roger Ockenden 0:55:36

   
     
     

Bewl 15 (01.07.07)

2nd Mats Gedin 1:27:15
77th Steve Chalkley 1:49:03
248th Marilyn Gray 2:09:37

   
     
     

Heathfield 10K (24.06.07)

5th Mats Gedin 36.20
17th Jim Roberts 38.37
83rd Keith Turner 46:01
84th Juliette Roberts 46:09

   
     
     

Sussex Masters (01.07.07) 

Jenny Hughes
1st 200m (30.6s), 400m (69.3s) & 800m (2.42.3)

Graham Shorter
1st High Jump (1.40m), Long Jump (4.48m)
2nd 100m (13.3s), 400m (62.9s)
3rd 200m (27.9)

Paul Gasson
2nd 800m (2.21.4)
3rd 1500m (4.54.1)

 
 
Hyde Park 5k 29/6/07

2nd Louise Vallier 18.29 (PB)
3rd Gemma Sharp 18.43 (PB)

     
     

Beach Run WSFRL at Middleton-on-Sea (24.06.07)

Adults 5 Miles
83rd Julie Drake 39:16
100th Roger Ockenden 40:12

Kids 800m
21st Karl Drake 4:02
22nd Adam Drake 4:03
33rd Ellie Drake-Sexton 5:56
37th Charlie Drake-Sexton 8:36

    
   

Above: Karl (L) and Adam (R) Drake

     

Rockinghorse 5K - Race 3 of 6 (14.06.07)

17th Colin Hannant 19.56
40th Roger Ockenden 23.31
56th Gillian Underwood 24.39

   
     
     

Mid-Summer Relays (12.06.07)

8th Arena 80 (Open) 31.39
Alex Hinchliff 7.23
Jim Watson 7.54
Roger Ockenden 9.15
Jim Roberts 7.07

   
     
     

Worthing 10k (06.06.07)

Arena 80 (Inc Super Series) Louise Vallier 1st LadyPaul Gasson
30th Louise Vallier 0:37:28
38th Paul Gasson 0:38:13
39th Alex Hinchliff 0:38:26
48th Marc Steene 0:39:04
50th Tom Farsides 0:39:13
64th Chris Naylor 0:40:18
95th Andy Payne 0:41:47
99th David Brindley 0:42:06
113th Mike Naylor 0:42:48
132nd Steve Chalkley 0:43:15
193rd Jenny Hughes 0:45:16
244th Marilyn Gray 0:47:50
306th Roger Ockenden 0:50:16

Full Results

 
 
Sothern Counties Vets AC Championships - Ashford (03.06.07)

Jenny Hughes 1st 400m, 2nd 800m & 200m

     
     
Seaford Half Marathon (03.06.07)

1st Mats Gedin 1h 27m

     
     

100 Mile SDW Relay (02.06.07) ..... Photo'sJulian, malcolm and HywelPaul, Hywel and Jonathan

Overall time 12hr 14 min. 3rd Vets team!! Well done all.
1 Julian Hollingdale (Eastbourne (Beachy Head) to Exceat (Changed Leg)) 48:13
2 Michael Miller (Exceat to Bopeep Car Park (Changed Leg)) 46:00
3 Steve McNealy (Bopeep Car Park to Itford Farm) 28:59
4 Hywel Jones (Itford Farm to Newmarket) 54:51
5 Malcolm Roweth (Newmarket to Ditchling Beacon) 40:02
6 Paul Leek (Ditchling Beacon to Summer Down Car Park) 32:07
7 Michael Miller (Summer Down Car Park to Adur Footbridge) 39:31
8 Steve McNealy (Adur Footbridge to Washington) 51:36
9 Malcolm Roweth (Washington to Springhead Hill) 32:27
10 Julian Hollingdale (Springhead Hill to Amberley) 25:07 Standing for the National AthemMalcolm and Steve
11 Paul Leek (Amberley to Littleton Farm) 39:24
12 Hywel Jones (Littleton Farm to Hill Barn) 38:08
13 Julian Hollingdale (Hill Barn to Harting Hill) 58:56
14 Malcolm Roweth (Harting Hill to Queen Elizabeth Country Park) 28:16
15 Michael Miller (Queen Elizabeth Country to HMS Mercury) 44:24
16 Steve McNealy (HMS Mercury to Old Winchester Hill) 28:05
17 Paul Leek (Old Winchester Hill to Holding Farm) 59:49
18 Hywel Jones (Holding Farm to Chilcomb) 37:46

 

Bexhill 5k (30.05.07)

Gemma Sharpe 1st Lady 19mins
Emma Rollings 3rd Lady 19mins 28s
Roger Ockenden 24mins 26s

   
     
     

Serpentine 5k (25.05.07)

101st Jonathan Britten 21:53

Trundle Hill 10k WSFRL (23.05.07)

26th Steve McNealy 43:33
150th Roger Ockenden 54:35

   
     
     

Bognor 10K (20.05.07)

23rd Louise Vallier 37.17 (4th Lady) (PB)
32nd Julie Briggs 38.14 (5th Lady)
45th Tom Farsdies 39.09
353th Roger Ockenden 49.32

   
     
     

Rockinghorse 5k Race 2 of 6 (10.05.07)

7 Hywel Jones 19.14
14 Colin Hannant 20.16
32 Sue Brumwell 22.55
39 Roger Ockenden 23.55
45 Gilian Underwood 24.31
52 Neil Barrett 25.53

Kids Race:
6 Henry Miller 6.24
8 Scarlett Miller 8.42

   
     
     

Club Champs Track Race 1500m at Withdean (14.05.07)

Race 1
1st Alex Hincliff 4:49.6
2nd Mats Gedin 4:52.9
3rd James Roberts 4:56.0
4th Paul Gasson 4:58.5
5th Tom Farsides 5:04.0
6th Julian Hollingdale 5:08.0
7th Hywel Jones 5:11.8
8th Duncan Churchill 5:14.7

Race 2
1st Juliette Roberts 5:27.0
2nd Paul Lawes 5:32.9
3rd Graham Shorter 5:34.9
4th Dan Maskell 5:38.7 (Guest)
5th Chris Naylor 5:39.5
6th Jenny Hughes 5:50.9
7th Robin Adams 5:52.9
8th Kevin Martin 5:58.7 (Guest)
9th Clara O'Connor 6:31.9 (Guest)

  Graham Shorter

Juliette Roberts (Ladies Champ)

     
     
Hailsham 10 (13.05.07)

Mats Gedin 2nd V1 and Louise Vallier 1st Woman

5 MATS GEDIN 59:32 ARENA 80 M *V1*
12 LOUISE VALLIER 1.03:11 ARENA 80 F *V2*
30 PHILIP PENFOLD 1.07:06 ARENA 80 M V2
58 STEVE CHALKLEY 1.12:30 ARENA 80 M V1
127 MARILYN GRAY 1.23:37 ARENA 80 F V4
     
Sussex AAA Senior Champs - Crawley (13.05.07)

5000m

Paul Gasson 18m 36.3s (2nd O50)
Alex Hinchliff 18m 38.1s
Jonathan Britten 21m 8.5s

800m - Jenny Hughes 2m 44s

3000m - Gemma Sharp 10:49.7

 

     

Southdown Chase 4 at Steyning (06.05.07)

1st Emma Rollings 26.26 (Course Record)

   
     

Hastings 5 Mile (29.04.07)

30.53 Paul Gasson
31.12 Phil Penfold
46.47 Gill Underwood

   
     
Portslade HedgeHopper 5 Miles - WSFRL (29.04.07)

Latest Table

Name   Place Time WSFRL Points
STEVE EVANS 20 34.00 10
ALEX HINCHLIFF 23 34.30 9
STEVE MCNEALY 41 35.49 9
JIM WATSON 50 36.20 8
DAVID BRINDLEY 70 37.47 8
JONATHAN BRITTEN 93 39.14 7
ROGER OCKENDEN 129 41.16 6
NEIL BARRETT 210 47.36 4

 

     

London Marathon (22.04.07)

287 GEDIN, MATS R (GBR) 2:47:37
2147 MAGGS, SIMON (GBR) 3:18:46
3297 CHURCHILL, DUNCAN R (GBR) 3:29:59
3492 COVEY, SEAN A (GBR) 3:31:44
690 BRUMWELL, SUSAN E (GBR) 3:40:04
954 DRAKE, JULIE E (GBR) 3:48:12
5988 MILLER, MICHAEL J (GBR) 3:50:22
5989 TURNER, KEITH A (GBR) 3:50:22
CUMMINS MARK 4:10:??
11382 KING, ROBIN J (GBR) 4:22:20

 

Duncan, Julie and Simon at the London Marathon

 

 

 

London Marathon runners (LtoR) Duncan Churchill, Julie Drake and Simon Maggs

 

 

   

 

     

Splash Point 5k (19.04.07)

Jonathan Britten 26th 20:15 PB
Roger Ockenden 67th 24:05

   
     
     

Rockinghorse 5k (12.04.07)

8th Philip Penfold 18.06 (2nd V40)
10th Tom Farsides 18:16 (3rd V40)
16th Michael Miller 19.13
19th Mike Naylor 19.29 MV50 (2nd V50)
24th Jonathan Britten 20.04
30th Jenny Hughes 20.29 (1st V45)
37th Sue Brumwell 20.56 (3rd V35)
39th Lisa Jones 21.02
49th Roger Ockenden 22.33
63rd Gillian Underwood 23.40

Kids race:
3rd Henry Miller 6.34 Age 6
4th Scarlett Miller 9.27 Age 4

   
     
     

National Six Stage Relays at Sutton Park (15.04.07)

12 Arena 80 1:49:54
Julie Briggs (24) 17:54
Caroline Hoyte (11) 17:13
Vicki Boyle (13) 18:59
Gemma Sharpe (13) 18:06
Louise Vallier(12) 18:40
Emma Rollings (12) 19:02

 

Sutton park team 2007

   

Sutton Park Relays Team:  (L-R) Caroline, Julie, Louise, Gemma, Vicki, Emma.

     

Steyning 5k (09.04.07)

6th Paul Gasson 19:12
11th Jonathan Britten 21:16

   
   

David Brindley at Lewes 10k

   

Lewes 10k WSFRL (09.04.07)

75th Natasha Swan 43:18
148th David Brindley 47:11
414th Neil Barrett 1:01:55

 
   

Above: David Brindley at Lewes 10k

     

Sussex Road Relay Champs at Christ's Hospital (07.04.07)

Senior Men N/S
Jim Roberts 12:00

Under 13 girls
Georgia McNealy 8:26

Under 15's girls - 5th 25:15
Jade Cooper 07:50
Charlotte McNealy 9:08
Victoria Cox 8:17

Over 50's Men - 5th 38:14
Paul Gasson 11:36 (2nd faster leg)
Keith Slaughter 13:35
Mike Naylor 13:03

Senior Ladies - 1st 35:06
Julie Briggs 11:31 (3rd fastest leg)
Louise Vallier 12:15
Caroline Hoyte 11:20 (2nd fastest leg)

Senior Ladies 'B' - 41:09
Amanda Linturn 13:34
Juliette Roberts 13:18
Julie Drake 14:17

Over 40's Ladies - 2nd 40:17
Chris Naylor 12:57 (2nd fastest time)
Jenny Hughes 13:41
Lisa Jones 13:39

Over 40's Men - 8th 52:37
Phil Penfold 12:05
Jonathan Britten 13:16
Roger Ockenden 15:06
Steve McNealy 12:10

Caroline Julie and Louise collecting medals

L-R: Julie Briggs, Caroline Hoyte, Louise Vallier with Ruben Hoyte

Jim and Juliette Roberts

Above: Juliette and Jim Roberts (2nd fastest Arena Man after Paul Gasson)

     
     

Worthing 20 miles (01.04.07)

175th Keith Turner 2:39:51
176th Michael Miller 2:39:51
240th Mark Cummins 2:47:21

   
     
     

Mel's Milers 10k (01.04.07)

81st Roger Ockenden 48:06

   
     
     

Milton Keynes - Southern Ladies 6-Stage Relay (01.04.07)

5th Arena 80 A Team
24 Clare Aquilina 21:44
17 Julie Briggs 19:51 (41:35)
14 Gemma Sharpe 20:25 (1:02:00)
11 Vicki Boyle 20:08 (1:22:08)
6 Louise Vallier 20:27 (1:42:35)
5 Emma Rollings 21:04 (2:03:39)

19th Arena 80 'B' Team
33 Amanda Linturn 23:14
25 Chris Naylor 21:24 (44:38)
26 Lisa Jones 23:12 (1:07:50)
23 Jenny Hughes 23:14 (1:31:04)
19 Julie Drake 23:40 (1:54:44)
19 Chris Naylor23:08 (2:17:52)

 
     
     

Chichester Corporate Challenge (Race 3) 4.5km (28.03.07)

B Race
7th Jonathan Britten 17:47
82nd Roger Ockenden  20:03

     
     

Chichester Corporate Challenge Race 2 (14.03.07)

A Race
Men
71st Mike Naylor 17:06
Women
3rd Caroline Hoyte 15:37
4th Gemma Sharp 15:53
8th Chris Naylor 17:32

B Race
20th Jonathan Britten 18:06
100th Roger Ockenden 20:17

     
     

Fleet Half Marathon (11.03.07)

6th Louise Vallier 1:25:03 (1st V40)
24th Emma Rollings 1:32:09

   
     
     

Hastings Half Marathon (11.03.07)

Position

 

 

Time

Chip Time

59

Mats

Gedin

01:20:49

01:20:50

109

Caroline

Hoyte

01:25:22

01:25:26

134

Andrew

Payne

01:26:16

01:26:25

179

Tom

Farsides

01:28:37

01:28:51

255

Sean

Covey

01:30:36

01:31:00

267

Michael

Miller

01:31:13

01:31:21

364

Alex

Stephenson

01:32:19

01:33:39

442

Steve

Chalkley

01:35:32

No Chip Time

577

Gary

Jones

01:37:14

01:38:30

591

Keith

Turner

01:38:10

01:38:49

843

Mark

Cummins

01:42:52

01:43:31

3303

Alison

Nash

02:24:39

02:26:52

     
     

Chichester Corporate Challenge (Race 1) 4.5km (28.02.07)

Race 'A'
Mike Naylor 58th 17:40
Chris Naylor 66th 18:02
Jonathan Britten 74th 18:47
Race 'B'
Roger Ockenden 102nd 20:41

   
     
     

Sussex Cross-Country League (Race 4) at Lancing (03.03.07)

Ladies 5000m:-
1st Julie Briggs 18:30
10th Clare Aquilina 20:30
11th Amanda Linturn 20:32
14th Chris Naylor 21:07
20th Jenny Hughes 22:07
23rd Julie Drake 23:10

Race 4 Team Results:-
1st Brighton & Hove 35 points
2nd Arena 80 'A' 36 points
3rd Brighton & Hove 'B' 87 points
6th Arena 80 'B' 149 points

Overall League Placings:-
1st Arena 80 AC 143 points  (Sussex Champions for 2007)
2nd Brighton & Hove 187 points
3rd Phoenix 346 points
6th Arena 80 AC 'B' 522 points

Ladies Individual Medals:-
Over 35
1st Julie Briggs 4 points

Over 45
1 Clare Aquilina 4 points (Sussex Champion for 2007)
3 Jenny Hughes 10 points


Mens 8000m:-
18th Mats Gedin 30.19 2nd V40
44th Phil Penfold 33.23
55th Steve McNealy 33.55
58th Alex Hinchliffe 34.22
89th Jonathan Britten 39.30
94th Roger Ockenden 41.51

Team Results:-
DIV 2 (4 to Score)

1st Brighton 'B' 586 points
2nd Hastings 673 points
3rd Arena 80 804 points
4th Phoenix 'B' 823 points

DIV 3 (4 to Score)
1st Phoenix 'C' 1276 points
2nd East Grinstead 1295 points
3rd Burgess Hill 'A' 1325 points
4th Chichester 'B' 1386 points
5th Worthing Str 1420 points
6th Arena 80 'B' 1441 points

VETS (3 to Score)
6th Arena 80 298 points
19th Arena 80 'B' 634 points

Mens Individual Medals:-
Over 40
3rd Mats Gedin 6 points

 

Ladies Team at Lancing XC Race 4 March 2007

Mens Team at Lancing XC Race 4 March 07

     
     

Eastbourne Half Marathon (25.02.07)

11th Mats Gedin 1:20:03
98th Sue Fry 1:34:33
133rd Gary Jones 1:37:15

   
     
     

Serpentine 5km at Hyde Park (23.02.07)

1st Louise Vallier 18:45 PB
4th Vicki Boyle 18:59 PB

   
     

Sussex Beacon Half Marathon (18.02.07)

 

 

 

Race Time

Chip Time

12

Mats

Gedin

01:16:38

01:16:37

77

Andrew

Payne

01:24:13

01:24:01

104

Tom

Farsides

01:25:26

01:25:13

105

Hywel

Jones

01:25:28

01:25:23

190

Simon

Maggs

01:29:08

01:29:01

233

Andrew

Mullins

01:30:21

01:30:07

277

Alex

Stephenson

01:31:52

01:31:30

501

Michael

Miller

01:37:09

01:37:01

502

Keith

Turner

01:37:09

01:37:01

534

Juliette

Roberts

01:37:55

01:37:40

571

Mike

Brown

01:38:41

01:38:07

659

Mark

Cummins

01:40:16

01:39:38

660

Sue

Brumwell

01:40:16

01:39:33

680

Ian

Parsons

01:40:39

01:40:33

876

Colin

Bushby

01:43:52

01:42:08

     

Surrey Ladies X-C League at Richmond Park (10.02.07)

Emma Rollings went to Surrey XC with second claim member Juliette Clark on Saturday to race as a guest.

Senior Womens 5.79km
28th Emma Rollings 23:36

 

Emma Rollings and Juliette Clarke

Juliette Clark and Emma Rollings

   
   

Southern Masters Cross Country Championship Ruislip (03.02.07)

Jonathan Britten 131st Overall 67th V45 47:25

   
     

Chichester 10k (04.02.07)

WOMEN'S RESULTS:
5 HOYTE Caroline 36.31
8 BOYLE Vicki 37.05
13 VALLIER Louise 37.59 1st O40
14 BRIGGS Julie 38.05
58 JONES Lisa 44.37
59 COLEMAN Tamar 44.44
64 JAMIE Fiona 45.14
102 GRAY Marilyn 48.04
WOMEN'S TEAMS:
1 Winchester & District AC 19 pts
2 Arena 80 AC 26 pts
3 Phoenix AC 41 pts

MEN'S RESULTS:
25 GEDIN Mats 34.35
72 GASSON Paul 37.25
101 FARSIDES Tom 38.41
130 COVEY Sean 39.21
218 NAYLOR Mike 41.44
402 BUSHBY Colin 45.52
529 OCKENDEN Roger 48.16
541 SARTAIN John 48.41
MEN'S TEAM:
11 Arena 80 AC 198 pts

 

Vicki Boyle life time best at Chichester 10k

Above: Vicki Boyle ran a life time best of 37:05 at Chichester 10k

     

WSFRL Lido 4 (28.01.07)

14 CAROLINE HOYTE 22.42
22 PAUL GASSON 23.51
25 PHILIP PENFOLD 24.02
27 LOUISE VALLIER 24.06
31 ANDREW PAYNE 24.10
52 ALEX HINCHLIFFE 25.02
78 MIKE NAYLOR 25.52
110 DAVID BRINDLEY 27.07
122 CHRIS NAYLOR 27.23
141 JULIE DRAKE 28.02
199 ROGER OCKENDEN 29.48

WSFRL Lido 1 kids race (28.01.07)

35 CHARLOTTE MCNEALLY 7.22
36 VICTORIA COX 7.23
38 GEORGIA MCNEALLY 7.24

   
     

ESSLXC ABBOTS WOOD (28.01.07)

50 JONATHAN BRITTEN 39.19
58 JENNY HUGHES 41.17
 

   
     

WSFRL Plumpton Classic (21.01.07)

Senior Race

21 Steve MCNEALY 30:45
28 Paul GASSON 31:07
38 Marc STEENE 31:36
80 Amanda LINTURN 33:20
112 David BRINDLEY 34:52
179 Roger OCKENDEN 37:51

U16 Race

27 Victoria Cox 08:13
28 Charlotte McNealy 08:13
29 Georgia McNealy 08:19

   
     

Sussex XC League (3) at Stanmer Park (13.01.07)

Mens 8000m
17 Mats Gedin 30.17
58 Paul Gasson 34.24
70 Phil Penfold 34.55
73 Hywel Jones 35.06
77 Simon Maggs 35.29
80 Michael Miller 36.00
86 Alex Hinchliff 36.17
95 Pete Sissons 36.40
127 Roger Ockenden 43.49
2Men's Team Result after 3 races:
DIV 2 ( 4 to Score )
1 Brighton 'B' 393
2 Hastings 450
3 Phoenix 'B' 622
4 Arena 80 629
DIV 3 ( 4 to Score)
1 East Grinstead 996
2 Phoenix 'C' 1027
3 Arena 80 'B' 1046

Ladies 5000m
2 Caroline Hoyte 20:13
6 Vicki Boyle 21:12
13 Clare Aquilina 22:36
15 Amanda Linturn 23:11
25 Clare Kabza 24:29
27 Julie Drake 24:43
28 Jenny Hughes 24:48
30 Sue Brumwell 25:30
32 Tamar Coleman 25:56
Ladies Team Result after 3 races:
1st Arena 80 'A' 107 points
2nd Brighton 'A' 152 points
3rd Hailsham 196 points
5th Arena 80 'B' 373 points

Mens results to follow.

   
     

Sussex Cross Country Champs at Lancing (06.01.07)

Ladiesí Race 6400m
5 Caroline Hoyte 26.28
9 Emma Rollings 27.39
12 Vicki Boyle 28.13
19 Clare Aquilina 29.56
26 Jenny Hughes 31.15
30 Fiona Jamie 32.06
35 Julie Drake 33.22
38 Tam Coleman 34.00
Ladiesí Team Result:-
1 Brighton 'A' 42
2 Arena 80 'A' 43
3 Chichester 'A' 63
4 Hailsham 66
5 Brighton 'B' 104
6 Phoenix 109
7 Arena 80 'B' 125
8 Chichester 'B' 195
9 Hastings 198
10 Brighton 'C' 204

Menís Race 12000m
25 Mats Gedin 49.07
62 Steve McNealy 55.47
75 Simon Maggs 57.26
77 Phil Penfold 57.40
81 Michael Miller 58.04
82 Julian Hollingdale 58.37
94 Jonathan Britten 60.10
99 Colin Bushby 62.22
109 Roger Ockenden 72.25

Menís Team Result:-
1 Crawley 'A' 81
2 Brighton 'A' 101
3 Chichester 'A' 158
4 Phoenix 'A' 185
5 Crawley 'B' 242
6 Hailsham 250
7 Phoenix 'B' 368
8 Chichester 'B' 370
9 Worthing Str 399
10 Arena 80 402
11 Chichester 'C' 537

  Jonathan Britten at Lancing XC  Julie Drake at Lancing XC

Jonathan and Julie - Team Captains

ŮTop