RESULTS

Updated 27.03.10

 

Results Archive 2007
Results Archive 2006

 
     
   
   
Warren Hill XC & Final A80 Super Series Event (28.12.08)

13th Mats Gedin 31.37
45th David Brindley 35.14
55th Stuart Stoneham 35.50
75th Jenny Hughes 38.29
102nd Eddie Winter 40.27
104th Jonathan Britten 40.31
122nd Roger Ockenden 41.53

 
   
Track Kidz Santa Panta (15.12.08)

Reuben 10:53
Archie 11:18
Isaac 11:22
Billy 11:55
Alex 12:12
Bryony 12:27
Adam 12:33
Sam 12:35
Holly 12:45
Nadine 12:53
Bethany 13:48
Elliot 14:13
Ella 16:44 (1st home and winner of the jog shop voucher)

Santa Panta 2007 Results

 
   
   
Hastings Marathon (14.12.08)

9th Andy Payne 2h 54m 03s
130th Steve Chalkley 3h 21m 57s
291st Julie Drake 3h 40m 09s
327th David Mason 3h 43m 41s

 
   
Duck Pond Waddle (07.12.08)

26th Marc Steene 64.49
30th Steve Mcnealy 65.54
31st Sean Covey 65.54
42nd David Brindley 68.56
49th Caroline Wood 70.01 - 2nd Woman
66th Stuart Stoneham 72.59
138th Eddie Winter 86.19

 
   
Victory 5 (07.12.08)

A80 Women 1st Team

2nd Fiona Clark

 
   
Sussex Masters XC Championship (07.12.08) Full Results

Women
O35 3rd Jo Farrow 28.05, 10th Julie Drake 31.02
O45 1st Clare Aquilina 28.11, 3rd Chris Naylor 29.07, 4th Fiona Jamie 29.11
O45 Team 1st A80 - Clare, Chris & Fiona

Men
M40 35th Jonathan Britten 50.35
M50 12th Simon Maggs 42.37
M60 21st Roger Ockenden 54.36

 
   
Peacehaven Mince Pie 10 Miles (07.12.08)

21st Malcolm Roweth 1h 9m 17s
34th Steve Chalkley 1h 14m 35s

 
   
Worthing Christmas Cracker Chase 10k (06.12.08)

1st Vicki Boyle 39.39

 
   
Crowborough 10k (30.11.08)

90th Kevin Martin 46.04
225th Eddie Winter 53.25
250th Roger Ockenden 54.50

 
   
European XC Trials Liverpool (29.11.08)

21st Caroline Hoyte 28m 48s (1st Stephanie Twell27m 09s - All Results)
63rd Gemma Sharp 32m 12s

 
   
Sussex XC League Plumpton (22.11.08)

Women - 3rd & 5th Teams Div 1, Overall 1st & 6th Div 1 (2 events)

1st Julie Briggs 19.40
6th Emma Rollings 20.44
21st Caroline Wood 22.36
28th Juliette Roberts 23.10
29th Julie Drake 23.14
30th Fiona Jamie 23.17
34th Chris Naylor 23.59
38th Jenny Hughes 24.26

Men - 3rd Div 2 & 6th Div 3, Overall 2nd Div 2, 4th Div 3 & 6th Vets

37th John McGouran 35.39
46th Steve McNealy 36.20
65th Malcolm Roweth 37.32
69th Hywel Jones 37.43
71st Simon Maggs 37.50
76th Jim Watson 38.12
97th Neil Tulley 39.56
108th David Brindley 40.58
120th Colin Bushby 42.18
146th Roger Ockenden 50.25

 
   
Brighton 10k (16.11.08)

53rd Fiona Clark (1st Woman) 35m 49s
55th Mats Gedin 35m 51s
74th Louise Vallier (1st O35 Woman) 36m 47s
113th Andy Payne 37m 47s
125th Vicki Boyle (3rd O35 Woman) 38m 10s
126th Emma Rollings 38m 12s
202nd Chris Naylor (1st O45) 39m 47s
226th Sean Covey 40m 20s
228th Michael Miller 40m 21s
239th Keith Turner 40m 34s
253rd Caroline Wood (3rd O45) 40m 50s
384th Kevin Martin 43m 15s
395th Stuart Stoneham 43m 25s
426th Julie Drake 44m 01s
599th Sue Brumwell 46m 23s
717th Eddie Winter 47m 52s
1031st Sarah Silberston 50m 57s
1052nd Simon Atherton 51m 09s
1146th Roger Ockenden 52m 21s
1397th Julia Buxton 62m 27s

 
   
Phoenix Races (09.11.08)

U9 Boys - (0.85k) 32nd Miles Jamie 4m 12s
U11 Boys - (1.9k) 2nd Archie Davis 7m 30s, 4th Reuben Hoyte 7m 33s, 13th Isaac Wright 8m 17s
U13 Girls - (1.9k) 17th Briony Davies 8m 15s

Men
34th Jonathan McGouran 27m 26s
65th Simon Maggs 29m 48s
67th Stuart Stoneham 29m 51s
68th Michael Miller 29m 52s
75th Mike Naylor 30m 21s
103rd Roger Ockenden 35m 40s

Women
A Team - 1st Arena 80 - 1st Caroline Hoyte 12m 13s, 5th Louise Vallier 13m 30s, 7th Gemma Sharp 13m 35s
B Team - 2nd Arena 80 - 11th Jo Farrow 14m 38s, 13th Chris Naylor 14m 49s, 21st Jenny Hughes 15m 53s
22nd Julie Drake 15m 56s
36th Sarah Silberston 17m 51s

 
   
BHTT @ Hove Park (08.11.08)

Mats Gedin 18:00
Andy Payne 18:48
Keith Turner & Jim Roberts 19:18 (PB - Keith)
Chris Naylor 19:57
Michael Miller 20:01 (PB)
Julie Drake 21:27
Ian Parsons 21:38
Steve Wood 22:31 (Massive PB)

 
   
Barns Green Half Marathon & A80 Champs (02.11.08) - Full Results

Women

1st Julie Briggs 1h 22m 03s (A80 Club Champion)
460th Marilyn Gray 1h 46m 40s

Men

9th Mats Gedin 1h 18m 14s (2nd Age) (A80 Club Champion)
20th Andy Payne 1h 21m 33s (3rd Age)
176th Steve Chalkley 1h 35m 53s
363rd Ian Parsons 1h 43m 25s 

 
   
Reigate Relays (01.11.08) - Full Results

12th Men A 103.20 - Mats Gedin 15.43 (53rd), Hywel Jones 17.35, Sean Covey 16.56, Malcolm Roweth 17.29, Phil Penfold 18.02, Steve McNealy 17.35

23rd Men D 115.38 - John McGowan 16.42, Simon Maggs 18.00, Gavin Wye 18.58, Eddie Winter 20.24, Roger Ockenden 23.18, Hywel Jones 18.16

26th Men C 118.25 - Gary Timms 18.58, David Mason 19.23, Nigel Wright 19.48, Gary Timms 19.43, Colin Bushby 20.41, Simon Langaway 19.52

29th Men B 122.05 - Stuart Stoneham 18.04, Mike Naylor 19.12, Simon Atherton 22.31, Martin Booty 20.23, Steve Wood 21.37, Colin Hannant 20.18

 

4th Women A 52.40 - Emma Rollings 16.42 (5th), Chris Naylor 17.57, Clare Aquilina 18.01

16th Women B 60.30 - Yasmin Coleman 20.14, Tam Coleman 20.54, Caroline Wood 19.22

 
   
Lancing WSFRL (25.10.08)

Steve McNealy 31.47 10pts
Nigel Wright 36.00 8pts
Eddie Winter 39.29 6pts
Roger Ockenden 41.44 6pts    Latest A80 WSFRL

 
   
Sussex XC League Goodwood (24.10.08)

1st Event - Women Div 1 1st & 6th - Men Div 2 1st, Div 3 6th & Vets 6th

Individual Women
1st Julie Briggs 17.51
6th Gemma Sharp 18.35
7th Emma Rollings 18.46
20th Clare Aquilina 20.00
21st Chris Naylor 20.08
27th Caroline Wood 20.35
34th Fiona Jamie 20.56
48th Jenny Hughes 22.17
53rd Tam Coleman 22.43

Individual Men
12th Jim Roberts 27.21
28th Mats Gedin 29.12
60th Hywel Jones 31.43
65th Steve McNealy 32.17
71st Phil Penfold 32.32
81st Jim Watson 33.08
93rd Rhodri Edwards 34.23
117th Robert Burgers 39.09
119th Roger Ockenden 40.41

 
   
Stroud Half Marathon (25.10.08)

Vicki Boyle 1h 24m 06s (PB)

 
   
Great South Run (25.10.08)

81st Louise Vallier 1h 1m 40s (PB) - 1st F Age Group
366th Jo Farrow 1h 9m 30s (PB) - 4th F Age Group

 
   
Beachy Head Marathon (25.10.08)

44th Steve Chalkley 3h 48m
115th Julie Drake 4h 05m
188th Tracy Owen 4h 20m

 
   
BHTT @ Hove Park (25.10.08)

Steve Wood PB 23m 14s

 
   
Hickstead XC (18.10.08)

5th Mats Gedin 28m 24s

 
   
Whitbread Hollow East Sussex XC League (18.10.08)

38th Nigel Wright 38m 53s
62nd Jenny Hughes 39m 39s
103rd Roger Ockenden 45m 27s

 
   
Denmead 10k (19.10.08)

14th Andy Payne 37m 47s

 
   
National ERRA Road Relay Championships 4 Stage (18.10.08)

10th Arena 80 AC 'A' 1:01:44

Gemma Sharp (43) 16:03
Caroline Hoyte (11) 14:09 - 3rd fastest (1st Freya Murray 13:50, 2nd Charlie Purdue 13:54)
Julie Briggs (10) 15:24
Louise Vallier (10) 16:08
 
     
BHTT @ Hove Park (18.10.08)

Sean Covey 18.44
Julie Drake 21.12
Steve Wood 23.46

   
     
Jog Shop Jog (12.10.08)
23 2:44:57 Steve CHALKLEY
31 2:47:54 Hywel JONES
41 2:54:41 Steve MCNEALY
46 2:56:34 Julie DRAKE (4th lady)
   
     
     
Chichester 10k & A80 Super Series (12.10.08)

(51st) 1st Woman & AAA's Champion Caroline Hoyte 33m 27s (PB)

(71st) 4th Woman Fiona Clark 34m 45s (PB)
107th Julie Briggs 36m 37s
127th Louise Vallier 37m 47s - 3rd O45
159th Vickie Boyle 39m 09s
213th Chris Naylor 40m 56s - 1st O50
226th Clare Aquilina 41m 23s
271st Fiona Jamie 42m 29s
419th Tam Coleman 46m
440th Jenny Hughes 46m 22s


102nd Mats Gedin 36m 26s
130th Paul Gasson 37m 49s - 6th O50
146th Marc Steene 38m 43s
270th Stuart Stoneham 42m 29s
325th Kevin Martin 43m 47s
694th Roger Ockenden 52m 7s

A80 Super Series Latest

Great North Run (05.10.08)

91st Jim Roberts 1h 17m 41s (PB)

Lewes Downland 10 Miler (05.10.08)

Early result

3rd Mats Gedin 64:21

Sussex XC Relays Goodwood (04.10.08)

Arena Women 3rd Seniors and 2nd Vets - Clare Aquilina 1st O45

Seniors : Clare Aquilina 16.03, Caroline Wood 16.49, Emma Rollings 15:51

Vets : Tam Coleman 17:59, Jenny Hughes 18:01, Chris Naylor 16:39

Arena Men 5th & 8th Vets - 3rd B&H 59m 26s

Vets A: Mats Gedin 14.12, Hywel 15.11, Paul Gasson 15.49, Alex Hinchliff 15.27 - 60m 39s

Vets B: Phil Penfold 15.32, Steve McNealy 15.49, Mike Naylor 17.22, Roger Ockenden 20.16 - 68m 59s

South of England 4 Stage Relays - Senior Women (28.09.08)

3rd Arena 80 AC - 53m 36s

Fiona Clark 13:03 - 11th Fastest
Julie Briggs 13:31 - 18th Fastest
Louise Vallier 14:27
Caroline Hoyte 12:35 - 4th Fastest

(Best - Stephanie Twell 12:22) - 1st Team Aldershot Farnham & District 50:35

18th Arena 80 AC - B Team - 59m 06s

Gemma Sharp 14:25
Emma Rollings 14:57
Vicki Boyle 14:34
Jo Farrow 15:10  

Bexhill 10k (28.09.08)

Kevin Martin 44m 38s

Firle Beacon 10km (28.09.08)

3rd Dan Street 46m 08s
24th Eddie Winter 61m 33s

Firle Beacon 20km (28.09.08)

7th Hywel Jones 1h 30m 49s

BHTT @ Hove Park (27.09.08)

4 Andy PAYNE 18:07
6 Paul GASSON 18:48
20 Julie DRAKE 20:46 (New PB by 28 seconds)
26 Jonathan BRITTEN 21:16 (New PB by 9 seconds)
46 Steve WOOD 24:04

 

New York Road Runners 5th Avenue Mile (21.09.08)

1st Lisa Dobriskey 4.18
4th Vicki Boyle (Age 35-39) 5.43 PB
BHTT @ Hove Park (21.09.08)

5 Sean COVEY 18:43
22 Julie DRAKE 21:26
42 Steve WOOD 23:58

Swansea Bay 10k Inter Regional Event (21.09.08)

1st Joyce Kandia - Kenya 33.36
2nd Caroline Hoyte 33.46 (South of England)
4th Fiona Clark 35.05 (South of England)

Hove Prom 10k (21.09.08)

12th Mats Gedin 36.05 2nd VM40
82nd Fiona Jamie 42.01 2nd VW40
88th Stuart Stoneham 42.18
96th Keith Turner 42.38
110th Kevin Martin 44.09
126th Jonathan Britten 44.52
158th David Mason 46.52
203rd Sarah Silberston 51.50

Henfield WSFRL (20.09.08)

19th Sean Covey 27.44
29th Steve McNealy 28.26
72nd David Brindley 31.03
142nd Roger Ockenden 35.15

Hellingly 10km (14.09.08)

10th Mats Gedin 36.59
26th Paul Gasson 39.44
153rd Eddie Winter 51.42
158th Roger Ockenden 52.45

BHTT @ Hove Park (13.09.08)

Andy Payne 18.10
Mike Naylor 20.04
Chris Naylor 20.10
Julie Drake 21.14 - PB
Jonathan Britten 21.25 - PB
Sarah Silberston 27.22 - PB

Fittleworth 5 & A80 Sep Super Series (07.09.08)

1st Mats Gedin 30.50
28th Phil Penfold 35.13
59th Stuart Stoneham 37.21
61st David Brindley 37.28
91st Jonathan Britten 39.36
137th Eddie Winter 43.29
171st Roger Ockenden 45.17

Chestnut Tree House 10k (07.09.08)

8th Andy Payne 38.02

Hyde Park 5k (07.09.08)

1st Meseret Defar 15.01
9th Caroline Hoyte 16.27
21st Julie Briggs 17.54
31st Louise Vallier 18.26
36th Gemma Sharp 19.03
41st Emma Rollings 19.30
45th Jo Farrow 19.56

Birmingham 5k (07.09.08)

1st Fiona Clark 16.58

Kings Head Canter 5k (25.08.08)

21st Paul Gasson 19.30
22nd & 2nd W - Emma Rollings 19.40
30th Mike Naylor 20.51
31st Fiona Jamie 20.55
56th Jenny Hughes 23.13
71st Eddie Winter 23.55
84th Roger Ockenden 24.48

Tom Lintern Meeting - Crawley (25.08.08)

3000m 1st Caroline Hoyte 9m 28.9s (PB)

Newick 10k (24.08.08)

7th Mats Gedin 36.34
11th Andy Payne 37.44
26th Paul Gasson 39.43
56th Kevin Martin 43.29
137th Eddie Winter 51.29

Arunners Beach Run WSFRL (24.08.08)

22nd Steve McNealy 33.14
98th Roger Ockenden 42.28

Henfield Half Marathon (17.08.08)

2nd Mats Gedin 1h 23m 28s
110th Gavin Wye 1h 53m 33s
136th Ian Parsons 1h 58m 25s

Horsham Open 3k (17.08.08)

1st Caroline Hoyte 9m 39.5

Stockholm Midnight 10k (16.08.08)

19th Gemma Sharp 39m 20s

BHTT @ Hove Park (16.08.08)

Andy Payne 17m 56s
Paul Gasson 18m 59s PB
Jonathan Britten 22m 37s

Midhurst 10k (10.08.08)

13thM Andy Payne 37m 41s (3rd age group)
2ndW Emma Rollings 40m 29s (2nd Senior W)
20thW Jenny Hughes 46m 59s (3rd age group)
223rdM Eddie Winter 51m 58s
228thM Roger Ockenden 52m 35s

BMC Finals ETON (09.08.08) - 5km

6th Caroline Hoyte 16:28.1 (PB)

BHTT @ Hove Park (09.08.08)

3rd Sean Covey 18m 28s

Highdown Hike and A80 Super Series (06.08.08)

Latest A80 Super Series & WSFRL Table

4th Mats Gedin 24.59 (1)
29th Dan Street 27.33 (2)
33rd Phil Penfold 27.44 (3)
38th Steve McNealey 28.02 (4)
39th Emma Rollings 28.14 (1)
52nd Chris Naylor 29.20 (2)
56th Kevin Martin 29.58 (5)
58th Duncan Churchill 30.05 (6)
61st David Brindley 30.09 (7)
89th Mike Naylor 31.21 (8)
148th Jonathan Britten 34.02 (9)
171st Eddie Winter 35.43 (10)
185th Roger Ockenden 36.37(11)
213th John Mason 38.02 (12)

Milland Valley Trail Race 14 Miles (03.08.08)

3rd Mats Gedin  1h 34m 53s
178th Julie Drake 2h 7m 16s

Milland Valley Trail Race 7 Miles

64th Roger Ockenden 1h 18m 49s

BHTT @ Hove Park (02.08.08)
3 Andy PAYNE 18:06
8 Paul GASSON 19:13
23 Mike NAYLOR 20:33
33 Julie DRAKE 22:03
35 Jonathan BRITTEN 22:05
38 Jenny HUGHES 22:34
Bexhill 5k (30.07.08)

12th Caroline Hoyte 16m 55s - 1st Woman & Course Record
43rd Gemma Sharp 18m 51s
79th Kevin Martin 20m 33s
81st Emma Rollings 20m 36s
159th Eddie Winter 24m 17s
164th Roger Ockenden 24m 33s

RHTT @ Richmond Park (26.07.08)
21 Julie DRAKE 22:47
35 Jonathan BRITTEN 24:05


BHTT @ Hove Park (26.07.08)
6 Alex HINCLIFF 19:40
54 Sarah SILBERSTON 29:23
A80 Club Champs (21.07.08) - Club Track Champions : Dan Street & Juliette Roberts
     
Men 3k Men 400m Juniors 1500m
1st Dan Street 10m 41s 1st Stuart Stoneham 61.56s 1st Reuben 6m 5.29s PB by 12s
2nd Paul Gasson 10m 45s 2nd Robin Adams 70.19s 2nd Elliott 7m 7.81s
    3rd Bev 7m 49s PB by 11s
Ladies 3k Ladies 400m 4th Ian 8m 12s
1st Gemma Sharp 10m 51s 1st Jenny Hughes 77.43s  
     
BUPA Great Capital 10km London (20.07.08)

4th Fiona Clark 35m 43s

A80 Round Robin Adur Challenge 9km & Super Series (09.07.08) - Latest Super Series
       
Adur Challenge Position Run Time Super Series Position  
1st Robert Burgers 46.54 10 Adur Challenge Winner
2nd Jonathan Britten 43.03 8  
3rd Jenny Hughes 43.19 4 1st Lady Adur Challenge
4th Sophie Coleman 33.52 1 Fastest Lady On Course
5th Lisa Jones 43.36 6  
6th Fiona Jamie 39.50 3  
7th Julie Drake 43.29 5  
8th Kevin Martin 40.14 5  
9th Roger Ockenden 48.46 11  
10th Mats Gedin 32.47 1 Fastest Man On Course
11th Stuart Stoneham 39.55 4  
12th Duncan Churchill 42.08 7  
13th Steve McNealy 36.30 2 First Fastest O40 Male Prize
14th Chris Naylor 38.48 2 First Fastest O40 Woman Prize
15th Peter Dawes 44.43 9  
16th Gavin Wye 41.27 6  
17th Michael Miller 38.02 3  
18th Tam Coleman 45.41 7 First Mutley http://www2.warwick.ac.uk/fac/sci/moac/currentstudents/2005/alistair_irvine/
A80 Club Track Champs 200m & 800m (07.07.08)
800m Women 800m Men 800m Boys
1st Juliette Roberts 2m 25.37s 1st Dan Street 2m 16.60s 1st Archie 2:59 pb remains at 2:57
2nd Jenny Hughes 2m 53.16s 2nd Alex Hinchliff 2m 24.14s 2nd Alex 3:00 pb by 15 secs
3rd Yasmin Coleman 2m 56.67s 3rd Stuart Stoneham 2m 27.03s 3rd Elliot 3:30 pb by 24 secs
4th Clare Kabza 3m 06.17s 4th Hywel Jones 2m 28.64s 4th Adam 3:47 pb by 10 secs
5th Pauline Freestone 3m 18.25s 5th Gavin Wye 2m 29.99s 5th Gabrielle 4:17 pb by 64 secs
  6th Paul Lawes 2m 33.74s  
  7th Robin Adams 2m 45.39s 800m Girls
  8th Keith Turner 2m 49.21s 1st Holly 3:37 pb by 31 secs
  9th Steven Lawrence 2m 50.18s 2nd Nadine 3:43 pb by 12 secs
  10th Kevin martin 2m 51.74s 3rd Harriet 3:44 pb by 30 secs
  11th Robert Burgers 3m 00.92s 4th Bethany 4:01 pb remains at 3:54
    5th Ella 4:37 pb by 51 secs
     
200m Women 200m Men 200m Boys
1st Juliette Roberts 30.57s 1st Stuart Stoneham 26.63s 1st Archie 34.7
2nd Jenny Hughes 31.46s 2nd Dan Street 27.70s 2nd Alex 37.2
3rd Tam Coleman 32.69s 3rd Gavin Wye 28.08s 3rd Elliot 39.1
4th Pauline Freestone 36.67s 4th Paul Lawes 30.79s 4th Adam 43.8
5th Clare Kabza 38.29s 5th Robin Adams 31.39s 5th Gabriel 44.8
  6th Duncan Churchill 32.99s  
  7th Robert Burgers 33.45s 200m Girls
  8th Keith Turner 34.12s 1st Harriet 37.5
  9th Kevin Martin 34.51s 2nd Holly 39.5
    3rd Bethany 40.5
    4th Nadine 43.6
    5th Ella 46.4
British Masters 400m Birmingham (06.07.08)
O45 3rd Jenny Hughes 70.12s
Sussex Masters T&F Champs (06.07.08)
O50 100m 3rd Graham Shorter 14s
O50 HJ 2nd Graham Shorter 1m
O50 LJ 3rd Graham Shorter 4.54m
Bewl 15 (06.07.08)
6th Mats Gedin 1h 24m 38s (1st Vet)
74th Philip Penfold 1h 39m 32s
114th Steve Chalkley 1h 44m 7s
138th David Mason 1h 47m 16s
146th Kevin Martin 1h 47m 42s
264th Rhodri Edwards 1h 57m 38s
271st Julie Drake 1h 58m 1s
347th Marilyn Gray 2h 04m 54s
BHTT @ Hove Prom (06.07.08)
2 Gemma Sharp 19:04
10 Jonathan Britten 22:05
BHTT @ Hove Park (05.07.08)
1 Jim Roberts 16:29 pb by 52 secs
2 Andy Payne 17:55
WSFRL Roundhill Romp (02.07.08)
3rd Mats Gedin 0:36:45
26th Steve Mcnealy 0:40:38
37th Emma Rollings F 0:41:37 (2nd Lady)
58th Jo Farrow F 0:42:33 (4th Lady)
102nd David Brindley 0:45:14
149th Duncan Churchill 0:47:52
191st  Julie Drake F 0:49:41
214th Jonathan Britten 0:50:40
224th Tamar Coleman F 0:51:12
288th Roger Ockenden 0:54:09
301st Robert Bergers 0:54:57
332nd John Mason 0:56:40
Tonbridge Open 3K (01.07.08)
Caroline Hoyte 9m 45.8s
BHTT 5k @ Hove Park (28.06.08)
12 Chris Naylor 19:46 (PB and Highest Age Grading)
22 Jonathan Britten 22:03
   
     
Devil's Dyke Trail-Orienteering (25.06.2008)
14th Julie Drake 55:37 (3rd Lady)
15th Duncan Churchill 56:00
19th David Brindley 56:46 (leading until penultimate checkpoint which he missed and had to go back for)!
27th Robert Burgess 62:06
     
Heathfield 10k (22.06.08)

5th Mats Gedin 36.39
68th Kevin Martin 45.15
152nd Roger Ockenden 52.50
170th Eddie Winter 54.25

 
   
BHTT 5k @ Hove Park (21.06.08)
2 Andy Payne 17:56
21 Jonathan Britten 21:58
24 Julie Drake 22:33
 
   
A80 Super Series + Club Track Champs 1500m (16.06.08)
 
Women Men Juniors - Boys
1st Juliette Roberts 5m 01s - 1pt 1st Dan Street 4m 55s - 1pt 1st Reuben Hoyte 6m 17s
2nd Gemma Sharpe 5m 13s - 2pt 2nd Stephen Evans 4m 58s - 2pt 2nd Alex 6m 19s
3rd Emma Rollings 5m 26s - 3pt 3rd Andy Payne 5m 00s - 3pt 3rd Henry 6m 23s
4th Yasmin Coleman 5m 40s - 4pt 4th Keith Turner 5m 07s - 4pt 4th Gabriel 6m 40s
5th Chris Naylor 5m 43s - 5pt 5th Paul Lawes 5m 09s - 5pt 5th Sam White 6m 51s
6th Jenny Hughes 5m 46s - 6pt 6th Stuart Stoneham 5m 13s - 6pt 6th James 7m 15s
7th Clare Kabza 5m 50s - 7pt 7th Rhodri Edwards 5m 20s - 7pt 7th Adam Drake 8m 05s
8th Tam Coleman 5m 52s - 8pt 8th Simon Lanaway 5m 29s - 8pt 8th Reece 8m 46s
9th Lisa Jones 5m 54s - 9pt 9th Kevin Martin 5m 37s - 9pt  
10th Julie Drake 6m 11s - 10pt 10th Duncan Churchill 5m 41s - 10pt Junior Girls
  11th Stephen Lawrence 5m 41s - 11pt 1st Bryony 6m 28s
  12th Peter Dawes 5m 43s - 12pt 2nd Holly 7m 45s
  13th Jonathan Britten 5m 47s - 13pt 3rd Bethany 8m 00s
  14th Robin Adams 5m 51s - 14pt 4th Harriet 8m 09s
  15th Colin Bushby 6m 08s - 15pt  
  16th Roger Ockenden 6m 55s - 16pt  
 
Latest Super Series Positions

 

   
Seaford 10Km (15.06.08)

14th Marc Steene 42.29
73rd Roger Ockenden 56.56

   
     
UK 10Km Champs & Olympic Trial Watford (14.06.08)

6th Caroline Hoyte 34m 55.84s - Lifetime Best

   
     
     
BHTT 5k @ Hove Park (14.06.08)
1 Sean Covey 19:04
17 Jonathan Britten 21:55
20 Julie Drake 22:38

BHTT 5k @ Hove Park (07.06.08)
3 Caroline Hoyte 17:21 (New course record)
5 Andy Payne 18:13
40 Yasmin Coleman 24:53
   
     
     
Worthing 10k & A80 Super Series (04.06.08)

6th Mats Gedin 35.00 (1pt)
21st Andy Payne 37.03 (2pts)
30th Marc Steene 37.51 (3pts)
46th Stephen Evans 38.56 (4pts)
71st Chris Naylor 40.06 3rd Lady (1pt)
72nd Jo Farrow 40.06 4th Lady (2pts)
85th Emma Rollings 40.53 (3pts)
103rd David Brindley 41.31 (5pts)
121st Kevin Martin 42.15 (6pts)
125th Fiona Jamie 42.20 (4pts)
159th Ian Morley 43.31 (7pts)
223rd Colin Bushby 45.54 (8pts)
226th Tamar Coleman 46.01 (5pts)
259th Jenny Hughes 47.01 (6pts)
266th Jonathan Britten 47.14 (9pts)
341st Eddie Winter 49.39 (10pts)
392nd Roger Ockenden 51.32 (11pts)

Latest Super Series Positions

   
     
Southern Counties Vets AC Champs (01.06.08)
800m 1st Jenny Hughes
400m 1st Jenny Hughes
200m 3rd Jenny Hughes
   
     
Bexhill 5k (28.05.08)
36th Kevin Martin 20.54
56th Jonathan Britten 22.39
58th Jon Fielden 23.02
69th Eddie Winter 24.08
72nd Roger Ockenden 24.32
   
     
BHTT @ Hove Park (24.05.08)
Jim Roberts 17.21
Andy Payne 17.51
Gemma Sharp 18.55
Juliette Roberts 19.18
Keith Turner 20.22
Michael Miller 20.22
Jenny Hughes 21.57
Jonathan Britten 22.12
Julie Drake 22.49
   
     
Trundle Hill WSFRL (21.05.08)
24th Steve McNealy 43.00 (10pts)
159th Roger Ockenden 55.32 (5pts)
   
     
Great Manchester 10k (18.05.08)
17th Fiona Clark 35:48 (5k : 17:27)
   
     
Sussex 10k Champs Bognor (18.05.08)
Cat 1st Caroline Hoyte 35.38
Cat 4th Mats Gedin 35.48 - 1st 40-49 & 2nd Sussex Team
Cat 12th Jim Roberts 36.06 - 2nd Sussex Team
Cat 8th Andy Payne 36.43 - 3rd 40-49 & 2nd Sussex Team

Cat 2nd Julie Briggs 37.18 - 1st Sussex & 1st Sussex Team
Cat 2nd Juliette Roberts 39.50 - 2nd Sussex & 1st Sussex Team
Cat 3rd Jo Farrow 40.32
Cat 49th Kevin Martin 43.05
Cat 3rd Clare Aquilina 45.05 - 1st Sussex Team
Cat 53rd Roger Ockenden 50.57
Cat 183rd Eddie Winter 51.30
   
     
Staines 10k (18.05.08)
11th Marc Steene 38.13
45th David Brindley 42.02
   
     
BHTT @ Hove Park (10.05.08)
5th Andy Payne 18:12
8th Sean Covey 19:10
15th Jo Farrow 20:09
34th Julie Drake 22:59
   
     
Sense 6 In The Park Race 2 - (08.05.08)
5th Hywel Jones 19.13 (3rd M40)
13th Sue Brumwell 22.12 (2nd Lady)
19th Eddie Winter 23.59
23rd Roger Ockenden 24.18 (1st M60)
   
     
Three Forts Marathon (04.05.08)
24th STEVE CHALKLEY 4:04:41
145th MARILYN GRAY 5:24:19

Three Forts Half Marathon (04.05.08)
Hywel Jones 1:36
124th JULIE DRAKE 2:05:16


BHTT @ Hove Park (03.05.08)
11th Chris Naylor 20:03
21st Sue Brumwell 21:46
23rd Jonathan Britten 21:52
35th Julie Drake 23:56
   
     
3 Peaks Fell Race (27.04.08)
(23 miles and 3 mountains)
Malcolm Roweth 4:12:26
Portslade HedgeHopper 5 WSFRL (27.04.08)

2nd Mats Gedin 31.16
12th Marc Steene 33.17
17th Sean Covey 33.55
22nd Steve McNealey 34.36
45th David Mason 36.24
59th David Brindley 37.21
117th Simon Lanaway 40.25
120th Tamar Coleman 40.34
121st Jonathan Britten 40.39
161st Roger Ockenden 42.52
235th John Mason 48.38

   
     
National Road Relays (26.04.08)

A80 Women 12th Place 1h 49m 50s - Full Results

Leg 1 : Juliette Roberts 18:45 (38)
Leg 2 : Julie Briggs 17:26 (21)
Leg 3 : Gemma Sharpe 18:21 (17)
Leg 4 : Caroline Hoyte 16:37 (9)
Leg 5 : Chris Naylor 19:31 (13)
Leg 6 : Louise Vallier 19:10 (12)

   
     
Hayward Heath Open 1 Mile Crawley (24.04.08)

1st Masters : Jenny Hughes

 
     
Hove Park 5K - A80 Super Series

1st Hywel Jones - 1pt
2nd Mike Naylor - 2pts
3rd Chris Naylor - 1pt
4th Jenny Hughes - 2pts
5th Roger Ockenden - 3pts
6th Eddie Winter - 4pts

   
     
London Marathon (13.04.08)

Jim Roberts 2h 53m 44s
Simon Maggs 3h 4m 55s
Kevin Martin 3h 19m 0s
Stuart Stoneham 3h 50m 35s
Marc Cummins 3h 59m 22s

Full Results

     
Southern 6 Stage Road Relays (06.04.08)
3rd Arena 80 Ladies
Julie Briggs 15:50
Vicki Boyle 16:22
Caroline Hoyte 14:44
Juliette Roberts 16:20
Chris Naylor 17:27
Gemma Sharp 16:36
     
Edale Skyline in Derbyshire (30.03.08)
21 mile fell race
98th Malcolm Roweth 3:56:20.
   
     
     
Junior Section 800m Time Trial (31.03.08)
Billy 2.59
Reuben 3.05 pb
Caroline (Adult) 3.05
Fiona (Adult) 3.07 pb
Quenton (Adult) 3.10 pb
Archie 3.22
Sam 3.23
Ollie 3.32 pb
Sarah (Adult) 3.33
Nicky (Adult) 3.37
Robert 3.41 pb (1st week)
Elliot 3.54 pb
Bethany 3.54 pb
Nadine 3.58 pb
Charlie 3.59 pb (guest from London)
Eliza 4.04 pb (1st time)
Holly 4.08 pb
Harriet 4.32 pb (1st time)
Amy 4.49
Alice 5.28
Ella 5.28 pb
Gabriel 6.04
Leah 6.04 pb
That's 14 pb's in all - well done!!
   
     

Mel's Milers@CH Sixth 10k (30.03.08)
106th Roger Ockenden 51.25 (12th Age Group)
133rd Eddie Winter 54.12 (59th Age Group)
 

Lewes 10k WSFRL (24.03.08)
49th Steve McNealey 43.38
56th Dan Street 43.55
61st Jim Watson 44.10
92nd David Mason 46.41
172nd Tam Coleman 53.36
228th Simon Lanaway 57.58
312th Roger Ockenden 64.35
329th Eddie Winter 66.05
367th Neil Barrett 70.11
377th John Mason 71.12

Lewes 2 miles Junior Race
52nd Alex Jago 14:34


Sussex Road Relays (22.03.08)
MASTERS MEN O40
5th ARENA 80 A  49:23
Steve Evens12:04, Sean Covey 12:36,
Andy Payne 12:04 & Steve McNealy 12:39
N/S ARENA 80 B                                    
Jonathan Britten 14:28, Roger Ockenden 16:10 &
Jonathan Britten 14:57
MASTERS MEN O50
4th ARENA 80 39:43
Paul Gasson 12:19, Mike Naylor 13:00 &
Keith Slaughter 14:24


SENIOR WOMEN 
1st ARENA 80 A 35:13
Julie Briggs 11:41, Vicki Boyle 12.17, Caroline Hoyte 11:15
N/S ARENA 80 B   36:53 
Emma Rollings 12:24, Jo Farrow 12:54, Fiona Clark 11:35
Fastest Laps - Seniors
1st Caroline Hoyte 11:15
MASTERS WOMEN O40
1st ARENA 80 AC 41:17
Clare Aquilina 13:56, Chris Naylor 13:27, Fiona Jamie 13:54
Fastest Laps
2nd Chris Naylor 13:27


BHTT - Weekly 9am at Hove Park
Club runners best times so far:-
Caroline Hoyte 17:28
Andy Payne 17:56
Vicki Boyle 18:46
Sean Covey 18:52
Paul Gasson 18:58
Emma Rollings 19:13
Juliette Roberts 19:38
Jo Farrow 19:59
Mike Naylor 20:02
Keith Turner 20:14
Michael Miller 20:15
Ian Parsons 20:23
Amanda Linturn 20:28
Chris Naylor 21:18
Jonathan Britten 21:36
Sue Brumwell 21:43
Tamar Coleman 21:52
Julie Drake 22:16
Peter Coleman 26:16
http://www.parkrun.com/Default.aspx?tabid=241


Fleet Half Marathon (16.03.08)
5th Louise Vallier 83:25 (pb)


Hastings Half Marathon (16.03.08)
46th 01:21:02 Andy Payne 01:20:55
98th 01:25:14 Julie Briggs 01:25:10 - SUSSEX CHAMPION
137th 01:27:17 Tom Farsides 01:27:04
152nd 01:27:46 Philip Penfold 01:27:36
170th 01:28:30 Andy Mullins 01:28:24
369th 01:34:29 Stuart Stoneham 01:34:02
370th 01:34:30 Kevin Martin 01:34:03
444th 01:36:12 Steve Chalkley 01:36:03
453rd 01:36:27 David Mason 01:35:45
470th 01:36:42 Keith Turner 01:35:27
646th 01:40:33 Ian Parsons 01:40:00
1630th 01:55:47 Marilyn Gray 01:54:53


UK Inter Counties XC Nottingham (15.03.08)
26th Caroline Hoyte


Pestalozzi ESXCL 6 of 6 (02.03.08)
6th STEPHEN EVANS 34.42
37th JENNY HUGHES 41.41
50th ROGER OCKENDEN 46.37
Well done to Jenny Hughes on winning the F45 League.


Eastbourne Half Marathon 2008 (02.03.08)
65th Andy Mullins 1:33:36
239th Tracy Owen 1:48:53


Chichester Corporate Challenge Race 1 (26.02.08)
85th Jonathan Britten 19:31
145th Roger Ockenden 21:19


Ashford 10k (17.02.08)
1st Caroline Hoyte 35.20
3rd Louise Vallier 36:35 (PB)


Sussex XC League Plumpton (16.02.08)
Women
1st Julie Briggs 19.26
4th Juliette Roberts 21.09
7th Clare Aquilina 21.39
8th Jo Farrow 21.45
15th Fiona Jamie 23.25
17th Jenny Hughes23.54
26th Julie Drake 25.45

Women A Winners Div 1
1st O35 Julie Briggs
1st O45 Claire Aquilina
3rd O45 Jenny Hughes
Women B 6th Div 1

Men
29th Steve Evans 34.48
42nd Phil Penfold 36.02
48th Steve McNealy 36.48
91st Roger Ockenden 46.37


Men A 3rd Div 2
Men B 13th Div 3
Men Vets 5th & 28th



Beacon 1/2 Marathon (17.02.08)
25th Jim Roberts 1h 18m 54s
96th Hywel Jones 1h 25m 18s
200th Simon Maggs 1h 29m 17s
208th Tom Farsides 1h 29m 47s
307th Michael Miller 1h 32m 27s
341st Steve Chalkley 1h 33m 25s
461st Ian Parsons 1h 36m 10s
497th Kevin Martin 1h 36m 31s
498th David Brindley 1h 36m 49s
616th Mark Cummins 1h 39m 17s
681st Susan Brumwell 1h 40m 27s


Henfield 9 (10.02.08)
13th Hywel Jones 1h 1m 44s
46th Fiona Jamie 1h 11m 15s (7th Lady)
117th Eddie Winter 1h 26m 48s


Cross In Hand ESXCL & Super Series 2 (10.02.08)
11th Steve Evans 36m 50s (1pt)
19th Phil Penfold 38m 48s (2pt)
52nd Jenny Hughes 43m 45s (6th Lady - 1pt)
83rd Roger Ockenden 48m 52s (3pt)


South of England Masters XC Champs (02.02.08)
115th Jonathon Britten 46m 22s


Worthing Lido 4 (27.01.08)
2nd Louise Vallier 23.19
3rd Juliette Roberts 24.50
Mike Naylor 26.10
Roger Ockenden 30.01
Ed Winter 30.39


ESXCL Abbots Wood (27.01.08)
7th Stephen Evans 35.24
54th Jenny Hughes 42.41
55th Jonathon Britten 42.46
72nd Tamar Coleman 46.50


SOE XC Champs - (26.01.08)
17th 34.53 Caroline Hoyte
92nd 39.14 Emma Rollings


Plumpton WSFRL (20.01.08)
45th Jim Watson 30.59
55th Steve McNealy 31.32
56th Dan Street 31.33
68th David Brindley 32.00
72nd Clare Aquilina 32.13
116th Jonathon Britten 34.21
167th Roger Ockenden 36.26
202nd Eddie Winter 37.51
288th John Mason 42.59
289th David Mason 42.59


Junior Section 800m (21.01.08)
Race 1
1st Billy 2:50
2nd Caroline 2:52
3rd Archie 3:08 pb
4th Alex 3:25
5th Jack 3:30
6th Reuben 3:39
7th Elliot 4:05 pb

Race 2
1st Tim 2:58 pb
2nd Alex 3:15
3rd Archie 3:21
4th Jack 3:22
5th Ollie 3:55
6th Quenton 4:02
7th Elliot 4:08
8th Nadine 4:12 (1st girl) pb
9th Sam 4:18
10th 4:20 Billy
11th Bethany 4:33 pb
12th Holly 5:04 pb
13th Amy 5:14
14th Alice 5:20
15th Adam 5:21
16th Gabriel 5:21 pb
17th Ella 6:35
18th Leah 6:40 pb


Hangover 5
32nd Roger Ockenden 44.18


Stubbington Green 10km (Hampshire)
7th Female Vicki Boyle 38:49
Gale Force winds for 2008!


Sussex County XC league at Stanmer Park (12.01.08)
Womens 5k
1st Caroline Hoyte 18:18
3rd Julie Briggs 18:44
7th Emma Rollings 20:00
11th Juliette Roberts 20:28
16th Clare Aquilina 21:21
27th Jenny Hughes 22:40
28th Fiona Jamie 22:45
36th Sue Brumwell 23:34

Teams:
1st Arena 80 22 points - 127 in total
2nd Brighton 56 points - 132 in total
3rd Phoenix 77 points - 245 in total
5th Arena 80 'B' 104 points - 342 in total

Mens 8k
16th Jim Roberts 28.13
36th Steve Evans 30.36
44th Malcolm Roweth 31.17
51st Philip Penfold
53rd Hywel Jones 32.05
58th Julian Hollingdale 32.13
72nd Simon Maggs 32.57
73rd Alex Hinchliff 33.05
76th Steve McNealy 33.19
79th Michael Miller 33.29
87th Chris Wigby 33.47
111th Jonathan Britten 36.39
118th Eddie Winter 38.46
120th Roger Ockenden 39.01

Teams:
2nd Div 2 (Overall 3rd)
1st Div 3 (Overall 7th)
Vets 5th (Overall 7th) & 11th (Overall 27th)


Sussex XC Champs, A80 XC Champs & Super Series (06.01.08)
Women's Race
2nd Caroline Hoyte 24.33 - Sussex Senior Champion & A80 XC Champion
(Caroline now has a record 5 Sussex County Senior XC Titles)
4th Julie Briggs 25.34
8th Vicki Boyle 26.22
11th Emma Rollings 26.45
17th Juliette Roberts 28.00
19th Jo Farrow 28.26
24th Amanda Linturn 29.13
28th Jenny Hughes 29.58
30th Fiona Jamie 31.12
34th Tamar Coleman 32.25

1st Team A80 25pts
2nd Team Brighton 28pts
3rd Team Phoenix 62pts
4th Team A80 B 88pts

Men's Race
17th Jim Roberts 46.45 - A80 XC Champion
25th Mats Gedin 48.38
31st Stephen Evans 51.16
43rd Philip Penfold 53.12
49th Michael Miller 54.27
58th David Brindley 56.28
67th Mike Naylor 59.56
69th Jonathan Britten 60.08
77th Roger Ockenden 66.29
78th Eddie Winter 68.39

1st Team Brighton 76pts
5th Team A80 223pts

Top