RESULTS

Updated 27.03.10

 

Results Archive 2007
Results Archive 2006

Christmas Pudding Dash (19.12.09)

112th Roger Ockenden 39m 14s

 
Warren Hill XC (13.12.09)

23rd Steve McNealy 32.15
48th Phil Penfold 34.24
57th Chris Naylor 35.04 (1st O55)
60th Caroline Wood 35.14 (1st O45)
77th Mike Naylor 36.52 (1st O60)
78th Mark Stevenson 36.56
102nd Bob Page 38.45
104th Jenny Hughes 38.50
127th Roger Ockenden 41.44

 
Bedford Half Marathon (13.12.09)

3rd Vicki Boyle 1h 24m 38s

 
Hove Park 5k & A80 Super Series (12.12.09)

Paul Gasson 19.18 1pt - 3rd Super Series
Peter Knee 19.49 PB 2pts
Neil Tulley 19.49 PB 3pts
Caroline Wood 20.08 1pt - Super Series Winner
Chris Naylor 20.34 2pts - 3rd Super Series
Ian Parsons 20.56 4pts
Julie Drake 21.00 3pts
Isobel Muir 21.14 4pts
Jenny Hughes 23.24 5pts - 2nd Super Series
Bob Page 23.40 PB 5pts
Steve Wood 24.59 6pts
John Mason 27.41 7pts
Julia Mason 29.07 6pts

Final Super Series Standings 2009

 
Duck Pond Waddle (06.06.09)

11th Tamar Coleman 1h 28m 16s

 
Sussex Masters XC Champs (06.12.09)

O35 Women A80 First Team - Julie Briggs (1st), Jo Farrow (5th) & Julie Drake (9th)

O35 Women - 1st Julie Briggs 26.12

O45 Women A80 First Team - Caroline Wood (2nd), Clare Aquilina (3rd), Clare Kabza (4th)

O45 Women - 2nd Caroline Wood 28.53, 3rd Clare Aquilina 29.18

O60 Men 23rd Roger Ockenden 54m 51s

 
Mince Pie Ten (06.12.09)

5th & 1st O40 Mats Gedin 1h 5m 21s
8th & 2nd O40 Charlton Rudwick 1h 7m 29s
16th Malcolm Roweth 1h 12m 22s
41st Steve Chalkley 1h 18m 51s
57th Timmy Gedin 1h 20m 53s
72nd Sharon Young 1h 23m 32s
128th Marilyn Gray 1h 30m 15s

 
Crowborough 10k (29.11.09)

Roger Ockenden 55.05

 
European XC Trials Liverpool (28.11.09)

33rd Caroline Hoyte 28.51
64th Gemma Sharp 31.37

 
Sussex XC League Plumpton (28.11.09)

Women - Div 1 2nd (O 2nd) & 8th (O 8th)

1st Julie Briggs 20.09
19th Caroline Wood 22.50
24th Chris Naylor 23.06
32nd Julie Drake 24.02
36th Fiona Jamie 24.16

40th Sharon Young 24.24 (N/S)
41st Jenny Hughes 24.32
43rd Isobel Muir 24.46
71st Alex Sutton 33.08

Men - Div 1 5th (O 6th), Div 3 4th (O 11th) & Vets 9th (O 7th)

12th Chris Callaghan 32.52
22nd Tim Gedin 33.39
39th Mats Gedin 35.29
53rd Charlton Rudwick 36.35
59th Steve McNealy 36.51
66th Malcolm Roweth 37.30
73rd Paul Gasson 38.05
80th David Brindley 38.25
83rd Simon Maggs 38.36
84th Jim Watson 38.40
86th Neil Tulley 38.47
88th Michael Miller 39.00
94th Peter Knee 39.23
114th Des Doran 42.18
135th Roger Ockenden 50.24

 
Whitbread Hollow XC ESXCL (22.11.09)

6th Chris Callahan 29.43
12th Rudwick Charlton 32.28 - 3rd M40
25th Steve McNealy 34.40
58th Clare Aquilina 38.07 - 1st F45

62nd Chris Naylor 38.28 - 1st F55
71st Mike Naylor 39.29 - 1st M59
87th Jenny Hughes 40.21 - 3rd F45
109th Bob Page 42.15
133rd Eddie Winter 45.23
141st Richard Bates 47.12

 
Foxtrot 5 WSFRL (22.11.09)

164th Roger Ockenden 44.39 (A80 WSFRL Champion)
219th John Mason 47.55

1st Woman in A80 WSFRL - Isobel Muir

A80 WSFRL Final Table

 
Brighton 10k & A80 Super Series (15.11.09)

Arena Women 1st Team - Latest Super Series, 1 Event Left

2nd Woman Caroline Hoyte 34m 04s
4th Woman Fiona Clark 34m 46s
Mats Gedin 35m 48s
3rd F35 Julie Briggs 36m 36s
Charlton Rudwick 37m 31s
Paul Gasson 38m 20s
Gemma Sharp 38m 27s
Marc Steene 39m 40s
Michael Miller 40m 46s
Lynne Pattison 41m 20s
Kevin Martin 41m 32s
1st F55 Chris Naylor 41m 37s
Caroline Wood 42m 15s
David Brindley 42m 44s
Mark Stephenson 43m 43s
Des Doran 44m 57s
Fiona Jamie 44m 57s
Isobel Muir 44m 58s
Oliver Phillips 45m 22s
Sue Brumwell 46m 58s
Robin Adams 49m 57s
Steve Wood 51m 39s
Roger Ockenden 51m 54s
Eddie Winter 52m 41s

 
Gosport Half Marathon (15.11.09)

7th Woman Vicki Boyle 1h 25m 44s

 
Sussex Obstacle Dash 10k (08.11.09)

3rd Team David Brindley & Marc Steene

 
Phoenix Races (08.11.09)

Caroline Wood 15.02
Chris Naylor 15.15
Isobel Muir 15.38
Tam Coleman 16.44

Paul Gasson 28.11
Hywel Jones 28.14
Mike Naylor 60+ 30.36
Des Doran 31.35
Roger Ockenden 35.35

 
       
Reigate Relays (07.11.09)

A80 Women 12th

Caroline Wood 18.31 (29th)
Isobel Muir 19.11 (41st)
Sally Manser 19.27 (44th)

A80 Men 14th & 26th

Chris Callaghan 14.37 (30th)
Mats Gedin 15.35 (70th)
Steve McNealy 17.01 (113th)
Peter Knee 17.29 (126th)
Neil Tulley 17.35 (131st)
Phil Penfold 17.53 (137th)
Jonathan Britten 21.20 (177th)
Roger Ockenden 22.18 (180th)

 
 
Stroud Half Marathon (25.10.09)

Vicki Boyle 1h 25m 45s (8th)

 
Barns Green Half Marathon (01.11.09)

14th Mats Gedin 1h 19m 53s - County Champ Age Group
32nd Andy Payne 1h 24m 11s
68th Sean Covey 1h 28m 34s
147th Kevin Martin 1h 35m 13s
460th Marilyn Gray 1h 48m 23s
468th David Mason 1h 48m 56s
521st Sue Brumwell 1h 51m 18s
861st Jonathan Britten 2h 2m 38s

 
Great South 10 Miles (25.10.09)

Fiona Clark 58m 12s (9th Cat)
Jo Farrow 1h 11m 16s (5th Cat)
Caroline Wood 1h 12m 22s (3rd Cat)
Mark Stephenson 1h 16m 59s

 
Beachy Head Marathon (24.10.09)

Charlton Rudwick 3h 55m
Tracy Owen 4h 32m

 
Sussex XC League Goodwood & A80 Super Series (24.10.09)

2nd Julie Briggs 17.48 (1pt)
18th Caroline Wood 20.17 (2pts)
19th Clare Aquilina 20.19 (3pts)
22nd Chris Naylor 20.39 (4pts)
26th Clare Kabza 20.59 (5pts)
N/S Sharon Young 21.20 (6pts)
31st Fiona Jamie 21.27 (7pts)
35th Isobel Muir 21.40 (8pts)
36th Julie Drake 21.48 (9pts)
40th Jenny Hughes  22.02 (10pts)

Team: A Team 3rd, B Team 5th

28 Tim Gedin 28.08 (1pt)
37 Mats Gedin 28.49 (2pts)
79 Paul Gasson 31.41 (3pts)
80 Steve McNealy 31.42 (4pts)
86 Michael Miller 32.25 (5pts)
89 Peter Knee 32.34 (6pts)
122 Des Doran 35.57 (7pts)
137 Bob Page 39.13 (8pts)
138 Roger Ockenden 40.01 (9pts)

Team: A 6th, Vets 7th

Latest Super Series

 
ERRA National Road Relay Championship
Sutton Park, Birmingham (17.10.09)


10th Arena 80 1:00:41
Fiona Clark (4) 14:27
Caroline Hoyte (2) 14:24
Julie Briggs (5) 15:39
Gemma Sharp (10) 16:11

Fastest of all legs
1 Charlie Purdue Aldershot A 13:53
2 Freya Murray Chester-le A 13:54
3 S Twell Aldershot A 14:00
4 Barbara Parker City Of No A 14:15
5 H Whitmore Charnwood A 14:20
6 Joanne Harvey Exeter Har 14:21
7 Debbie Walters Birchfield A 14:22
8 Jo Wilkinson Bedford A 14:24
= Caroline Hoyte Arena 80 14:24
= Gemma Turtle Shaftesbury A 14:24
Parkrun 5k at Hove Park (17.10.09)

3 Jim ROBERTS 17:04
7 Andy PAYNE 18:41
11 Paul GASSON 19:04
17 Stuart STONEHAM 19:22
27 Neil TULLEY 20:02
33 Kevin MARTIN 20:30
41 Julie DRAKE 21:20
55 Isobel MUIR 22:24
159 Julia MASON 28:31
160 John MASON 28:32
202 Juliette ROBERTS 44:04 (with Buggy)!
 
Jog Shop 20 Miles (11.10.09)

Ian Parsons 3h 11m 13s

 
Lewes Downland 10 (04.10.09)

4th Mats Gedin 1h 2m 22s
22nd Sean Covey 1h 7m 57s
54th Steve McNealy 1h 12m 57s
102nd Steve Chalkley 1h 19m 36s
121st David Mason 1h 21m 10s
126th Colin Bushby 1h 21 m 33s
168th Marilyn Gray 1h 27m 9s

Lewes Downland 5 (04.10.09)

17th Eddie Winter 38m 11s
19th Roger Ockenden 39m 20s

   
SEAA 10k Road Race Champs (04.10.09)

Gemma Sharp 39.43
Vicki Boyle 41.06

   
Sussex XC Relays Goodwood (03.10.09)

Senior Women 7th (52.58)

Isobel Muir 17.23
Sally Manser 17.30
Julie Drake 17.58

Masters Women 1st (46.53)

Caroline Wood 16.02 - 2nd Fastest O45
Clare Kabza 17.12
Caroline Hoyte 13.39 - Fastest Lap All Women

Masters Women 3rd (51.42)

Fiona Jamie 16.57
Jenny Hughes 17.23
Clare Aquilina 17.22

Senior Men 5th (56.05)

Jim Roberts 13.14
Chris Callaghan 13.31
Charlton Rudwick 13.59
Paul Gasson 15.21

Masters Men 4th (61.58)

Peter Knee 15.38
Phil Penfold 15.45
Hywel Jones 14.48
Neil Tulley 15.47

Masters Men 8th (72.18)

Simon Maggs 16.23
Colin Bushby 17.13
Bob Page 18.39
Roger Ockenden 20.03
   
Southern Counties Womens 4 Stage Relay Aldershot (27.09.09)

3rd senior team
 
Fiona Clark         12.58 (2)  
Gemma Sharp     14.23 (5)
Julie Briggs         13.48 (3)
Caroline              12.48 (3)

 
New Forest Marathon (27.09.09)

Andy Payne 2h 56m 14s (PB)

 
   
Firle Half Marathon (27.09.09)

6th Charlton Rudwick 1h 30m 43s (1st Vet)
87th Ian Parsons 1h 49m 01s

 
   
Firle 10km (27.09.09)

3rd Marc Steene 45m 00s
4th Dan Street 45m 15s
11th David Brindley 48m 33s

 
   
Great North Half Marathon (20.09.09)

Caroline Wood 1h 33m 45s (2nd 45-49)

 
   
Victory 5 Mile (20.09.09)

1st Caroline Hoyte 27m 06s (PB)

 
   
Prague International 5K (12.09.09)

Caroline Hoyte 16:59

 
   
Berlin Marathon (20.09.09)

Kevin Martin 3h 15m 13s
Stuart Stoneham 3h 22m 7s
Natasha Fielden 3h 55m 39s
Jon Fielden 3h 55m 39s

 
   
Henfield WSFRL (19.09.09)

108th Jeremy Donegan 31m 40s
145th Roger Ockenden 33m 48s

 
   
Hellingly 10k (13.09.09)

Women are still 2nd in the Sussex 10k Challenge and Men 3rd but only just. A good turn out at Brighton 10k will ensure success.

21st Chris O'Callaghan 37.45
32nd Paul Gasson 39.11 - Sussex Silver Age Group
39th Marc Steene 40.18
52nd Dan Street 41.19
89th David Brindley 44.22
15th Jenny Hughes 45.36 - Sussex Bronze Age Group.
22nd Isobel Muir 48.06
151st Roger Ockenden 51.15

 
   
Fittleworth 5 (06.09.09)

David Mason 38m 33s
Isobel Muir 42m 27s
Roger Ockenden 43m 44s
John Mason 47m 19s

 
   
Bristol Half Marathon (06.09.09)

14th Fiona Clark 79.20

 
   
Adidas 5K Challenge (06.09.09)

1st Vivian Cheruiyot 15.11
2nd Linet Masai 15.12
3rd Aberu Kebede 15.13
11th Caroline Hoyte 16m 47s
21st Julie Briggs 17m 48s
28th Gemma Sharp 18m 37s
43rd Jo Farrow 20m 01s

 
   
BBB 10k (06.09.09)

68th Eddie Winter 50m 09s

 
   
Kings Head Canter 5k (31.08.09)

19th Paul Gasson 18m48s

1st Woman Caroline Wood 19m 54s

46th Mark Stephenson 20m 55s
47th Chris Naylor 20m 56s (4th)
52nd Mike Naylor 21m 20s
57th Jenny Hughes 21m 38s (7th)
58th Fiona Jamie 21m 43s (8th)
83rd Eddie Winter 23m 41s
89th Isobel Muir 23m 52s
91st Bob Page 23m 59s
100th Roger Ockenden 24m 28s

 
   
Arundel Castle 10k (30.08.09)

232nd Eddie Winter 50.10
307th Roger Chris Ockenden 52.55
336th Isobel Muir 54.13

 
   
BHTT @ Hove Park 5K (08.08.09)

Eddie Winter 22.56 PB

 
   
Highdown Hike WSFRL & A80 Super Series Race 8 (05.08.09)

34m 21s Isobel Muir 9pts
34m 37s Eddie Winter 5pts
35m 27s Roger Ockenden 4pts
39m 10s John Mason 3pts

Current Super Series Table & WSFRL Table

 
   
Tonbridge 1500m

Gemma Sharp 5m 1s (PB)

 
   
Bexhill 5k (29.07.09)

Eddie Winter 24m 19s
Roger Ockenden 25m 22s

 
   
Tough Guy (26.07.09)

Gemma Sharp 3h 29m

 
   
Crawley AC Open (15.07.09)

3km Women

Caroline Hoyte 9m 51.1s
Gemma Sharp 10m 50.1s
Jo Farrow 11m 34.7s

 
   
Wivelsfield Wobble (12.07.09)

31st Jim Watson 32.22
91st David Mason 35.47
131st Eddie Winter 38.25
146th Unknown 39.03
151st Isobel Muir 39.13
158th Roger Ockenden 39.36
232nd John Mason 43.54

 
   
Trailblazer (12.07.09)

3rd Charlton Rudwick 38.16
35th Julie Drake 48.43

 
   
Adur Challenge & Super Series No 7

 

Name Race Finish Position Start Time Finish Time Run Time Super Series Position Adur Challenge
John Mason 55 0.00 55.29 55.29 10 1
Charlton Rudwick 37.30 17.30 55.32 38.02 2 2
Steve McNealy 37.30 17.30 56.15 38.45 3 3
Michael Miller 41 14.00 56.16 42.16 5 4
Mats Gedin 35 20.00 56.25 36.25 1 5
Jenny Hughes 45 10.00 56.29 46.29 3 6
Jonathan Britten 45 10.00 56.35 46.35 8 7
Isobel Muir 45 10.00 56.47 46.47 4 8
Peter Knee 39.30 15.30 57.03 41.33 4 9
Chris Naylor 41 14.00 57.11 43.11 1 10
Roger Ockenden 50 5.00 57.13 52.13 9 11
Mark Stephenson 42.30 12.30 57.23 44.53 6 12
Caroline Wood 41 14.00 58.28 44.28 2 13
Colin Hannant 40 15.00 61.28 46.28 7 14
Philipa Nowell (Guest) 50 5.00 56.13 51.13 n/a n/a
 
   
Bewl 15 (05.07.09)

3rd Mats Gedin 1h 33m 56s (1st Vet)
217th Julie Drake 2h 8m 58s
289th Ian Parsons 2h 15m 24s
321st Marilyn Gray 2h 17m 42s
328th Isobel Muir 2h 18m 35s

 
   
Heathfield 10k & A80 Super Series (29.06.09)

6th Mats Gedin 37m 13s (1pt)
84th Jenny Hughes 48m 30s (1pt)
98th Jonathan Britten 49m 33s (2pts)

Latest Super Series

 
   
Beach Run (29.06.09)

33rd Gary Christie 33.09
81st Julie Drake 36.55
121st Eddie Winter 39.23
122nd Roger Ockenden 39.38

 
   
BMC Meeting Trafford (27.06.09)

5K - 7th Fiona Clark 17m 18s & 10th Gemma Sharp 18m 10.44s (PB)

 
   
Crawley Track Open (24.06.09)

1500m Gemma Sharp 5m 2.9s (PB)

 
   
Worthing 10k (10.06.09)

8th Mats Gedin 35.10
14th Andy Payne 36.06
23rd Julie Briggs 37.25 (1st Lady)
24th Charlton Rudwick 37.31
29th Paul Gasson 38.18
66th Jo Farrow 40.27 (3rd Lady)
78th Caroline Wood 41.12 (5th Lady)
113th Mark Stephenson 42.41
157th Julie Drake 44.26
167th David Mason 44.44
174th Jonath0n Britten 44.59
178th Isobel Muir 45.03
322nd Roger Ockenden 50.09
438th John Mason 55.00

 
   
Hove Park 5K WSFRL (07.06.09)

10th Charlton Rudwick 18.06
15th Paul Gasson 18.37
28th Michael Miller 19.35
81st Isobel Muir 22.05
82nd Sue Brumwell 22.06
120th Eddie Winter 23.35
128th Roger Ockenden 23.51

 
   
Seaford Half Marathon (07.06.09)

1st Mats Gedin 86m 26s

 
   
BHTT @ Hove Park 5K (30.05.09)

Caroline Hoyte 16.43 - PB 90.63%
Brian Dunphy 18.12 - PB 71.06%

 
   
Bexhill 5k (27.05.09)

16th Gemma Sharp 18.58
30th Mike Naylor 20.46 - Gold
49th Julie Drake 22.12 - Silver
56th Tracy Owen 22.55 - Silver
83rd Eddie Winter 24.55
85th Roger Ockenden 25.06

 
   
London 10k (25.05.09)

Stuart Stoneham 40m 32s PB
Kevin Martin 42m 06s

 
   
Lindfield Village Run (25.05.09)

2nd Mats Gedin 36.50
8th Jonathon McGouran 39.16
31st Caroline Wood 44.33 (2nd Fem)
54th Mark Stephenson 46.50
177th Roger Ockenden 57.28

 
   
Sussex 10k Challenge

After the 1st race in the series the women are 2nd and the men 3rd.

Men
Chichester Runners AC     1,3,9   13 pts     
Brighton & Hove City AC   2,7,13  22 pts    
Arena 80                         5,8,30  43 pts

Women
Hailsham Harriers      3,4,7     14 pts     
Arena 80                   2,8,9     19 pts    
Fittleworth Flyers       5,13,14  32 pts    
 

 
   
Trundle Hill WSFRL (20.05.09)

35th Marc Steene 43.55 9pts
81st David Brindley 47.48 8pts
157th Isobel Muir 51.57 9pts
235th Roger Ockenden55.52 3pts

 
   
Manchester BUPA 10k (17.05.09)

Women
1, V Cheruiyot (Kenya) 32min 01sec
2, S Moreira (Portugal) 32min 33sec
3, J Prokopcuka (Latvia) 32min 41sec
4, A Kalovics (Hungary) 33:23
5, M Sig Moller (Denmark) 33min 33sec
6, L Simon (Romania) 33min 46ssec
7, R Robinson (GB) 34min 13sec
8, J Potter (GB) 34min 14sec
9, A Aguillar (Spain) 34min 20sec
10th Caroline Hoyte (GB) 34min 21sec
21st Fiona Clark 35min 48s

 
   
Bognor 10k - Sussex 10k Series (17.05.09)

12th Mats Gedin 36.36
17th Andy Payne 37.34
72nd Keith Turner 41.32
130th Mark Stevenson 43.39
482nd Roger Ockenden 52.04
604th Eddie Winter 53.42

 

2nd Gemma Sharp 38.31
9th Jo Farrow 41.58
10th Caroline Wood 42.27
13th Fiona Jamie 43.29

 
   
Hove Park 5k TT (09.05.09)

Caroline Wood 19m 24s PB

 
   
3 Forts Marathon (03.05.09)

25th Steve Chalkley 3h 58m 6s
117th Marilyn Gray 5h 6m 46s

 
   
Arena 80 Women Win Both The UKA and England Women's Team Championships At London Marathon  
London Marathon (26.04.09)

263rd Mats Gedin 2h 43m 55s - 24th M45
35th Julie Briggs 2h 59m 19s - 6th W40
48th Louise Vallier 3h 1m 41s - 10th W40
1167th Jim Roberts 3h 4m 30s
82nd Vicki Boyle 3h 6m 36s
2977th Hywel Jones 3h 24m 41s
6135th Marc Cummins 3h 47m 45s
6284th Jonathon McGouran 3h 48m 35s
11495th David Mason 4h 17m 9s

 
   
Worthing Rowing Club 5K

19th Mike Naylor 19m 35s
65th Roger Ockenden 24m 09s

 
   
Portslade HedgeHopper 5 (19.04.09)

2nd Mats Gedin 30.49
107th Isobel Muir 42.27
117th Eddie Winter 43.00
133rd Roger Ockenden 44.34

 
     
National Womens 6 Stage Relays (18.04.09)

Arena had an incomplete team, but 2nd after 2 legs.

Fiona Clark (6) 16:42 Caroline Hoyte (2) 16:27 Gemma Sharp (5) 17:43 Caroline Wood (10) 19:28

 
   
Lewes 10k (13.04.09)

57       0:42:21 STREET, Dan    
257     0:51:10 COLEMAN, Tamar 
278     0:51:42 WINTER, Eddie  
326     0:53:48 OCKENDEN, Roger
338     0:54:07 COLEMAN, Peter 

 
   
Christ Hospital Sussex Road Relays & A80 Super Series (11.04.09)
Latest Super Series

Women

B team seniors  1st team

Gemma Sharp 11.46 - 4pts
Jo Farrow 12.35 - 5pts
Julie Briggs 11.26  (3rd fastest leg) -3pts
 
A team seniors 2nd team
Julie Drake 13.54 - 10pts
Fiona Clarke 11.05  (2nd fastest leg) - 2pts
Caroline Hoyte 10.59 (1st fastest leg) - 1pt
 
 
A team O40s - 1st team
Caroline Wood 13.00  (1st fastest) - 6pts
Fiona Jamie 13.27 (3rd fastest) - 8pts
Chris Naylor 13.19 (2nd fastest) - 7pts
 
B team O40s - 3rd team
Jenny Hughes 13.46 - 9pts
Tam Coleman 14.47 - 12pts
Sue Brumwell 14.12 - 11pts

Men

Seniors
Jim Roberts 10.32 (1pt)
Mats Gedin 11.25 (2pts)
Brian Dunphy 11.39 (3pts)
Jim Watson 12.47 (6pts)
Peter Knee 13.00 (9pts)
Steve Mcnealy 12.32 (5pts)

Roger Ockenden 16.20 (10pts)

O50 - 4th Place
Paul Gasson 11.43 (3rd fastest) - 4pts
Michael Miller 12.47 - 6pts
Mike Naylor 12.57 - 8pts

 
     
Southern Road Relays Milton Keynes (05.04.09)

Arena A women 4th place.

A - Fiona Clark 18.59, Vicki Boyle 20.51, Caroline Wood 21.56

     Caroline Hoyte 18.40, Julie Briggs 17.52, Gemma Sharpe 20.43

B - Jo Farrow 21.27, Clare Aquilina 22.26, Fiona Jamie 23.39

     Jenny Hughes 24.15, Tracy Owen 24.24, Chris Naylor 23.31

Full Results

 
     
Worthing 20 (05.04.09)

5th Mats Gedin 2h 1m 19s
6th Andy Payne 2h 7m 11s

   
     
Mels Milers 10k & A80 Super Series (29.03.09)

4th Mats Gedin 35.21 (2nd O40 1pt)
34th Mike Naylor 41.59 (2nd O50 2pts)
69th Jenny Hughes 45m 05s (1st O45 1pt)
90th Jonathan Britten 47.37 (3pts)
106th Eddie Winter 48.18 (4pts)
139th Roger Ockenden (3rd O60 5pts)

Latest Super Series

 
     
Reading Half-Marathon (29.03.09)

252nd Vicky Boyle 1h 23m 39s (PB - 3rd F35)

812th Kevin Martin 1h 32m 24s

1129th Stuart Stoneham 1h 35m 47s

 
   
Chichester Corporate Race 3 - 4.5 km (25.03.09)

Mike Naylor 17m 09s
Roger Ockenden 21m 02s

 
     
Rome Marathon (22.03.09)

3483rd David Brindley 3h 43m 41s

 
     
Bath Half Marathon (15.03.09)

104th Jim Roberts 1h 19m

 
   
Fleet Half Marathon (15.03.09)

3rd Louise Vallier 1h 21m 59s (PB)
5th Julie Briggs 1h 23m 29s

 
   
Hastings Half Marathon (15.03.09)

1st Woman Caroline Hoyte 1h 16m 57s (PB)

36th Mats Gedin 1h 19m 34s
743rd Kevin Martin 1h 45m 06s
1044th Sue Brumwell 1h 48m 12s
1073rd David Mason 1h 51m 17s

 
   
Inter Counties XC Champs (07.03.09)

Senior Women
23rd Caroline Hoyte 30.10
67th Fiona Clark 31.46
125th Gemma Sharp

 
   
Eastbourne Half Marathon (01.03.09)

4th Mats Gedin 1h 20m 13s
90th Steve Chalkley 1h 35m 21s
262nd Marilyn Gray 1h 46m 27s

 
   
Junior Section Mile Relay (02.03.09)

5mins 55 seconds
Rueben 1:28 Bryony 1:31 Ruben 1:28 Bryony 1:28

 
   
Barcelona Marathon (01.03.09)

Jon & Natasha Fielden 3h 53m 30s (Double PB)

 
   
Sussex XC League Final Table (28.02.09)

Women - Final Table - Div 1 2nd Arena 80 A & 6th Arena 80 B

Individual - O45 Women - 1st Caroline Wood, 2nd Chris Naylor, 3rd Fiona Jamie

Men - Final Table - Div 2 2nd Arena 80 A, Div 3 7th Arena 80 B

Senior Men - 7th Jim Roberts

 
   
Sussex XC League Lancing & A80 Super Series (28.02.09)

Women

1st Caroline Hoyte 18.06
12th Jo Farrow 20.52
13th Caroline Wood 20.55
16th Chris Naylor 21.19
22nd Fiona Jamie 21.40
26th Clare Aquilina 21.59
42nd Jenny Hughes 24.02
58th Sarah Silberston 26.04

Men

23rd Jim Roberts 30.17
66th Steve McNealy 34.11
70th Paul Gasson 34.22
71st Sean Covey 34.24
84th Simon Maggs 35.40
96th Michael Miller 36.41
118th Jonathan Britten 42.11
121st Roger Ockenden 43.26

Latest Super Series After 2 Events

Next Event Mar 29th Mel's Milers 10k

 
   
Bourton (22.02.09)

3rd Caroline Hoyte 33.38

 
   
Beacon Half Marathon (22.02.09)

20th Mats Gedin 1h 18m 52s (3rd V40)
22nd Jim Roberts 1h 18m 56s
124th Hywel Jones 1h 25m 44s
315th Simon Maggs 1h 31m 43s
326th Kevin Martin 1h 31m 58s
327th Michael Miller 1h 31m 59s
368th Stuart Stoneham 1h 33m 02s
385th Caroline Wood 1h 33m 36s
415th Steve Chalkley 1h 34m 14s
546th David Brindley 1h 36m 32s
611th Mark Cummins 1h 37m 51s
767th Duncan Churchill 1h 40m 10s
1199th Colin Bushby 1h 46m 17s
1255th Sue Brumwell 1h 47m 12s
1282nd Marilyn Gray 1h 47m 33s
1637 Isobel Muir 1h 51m 02s
2305th David Mason 1h 58m 08s

 
   
Valentines WSFRL (15.02.09)

135th Eddie Winter 31.04
149th Roger Ockenden 31.33

 
   
Cross In Hand XC (15.02.09)

8th Jonathon McGouran 35.13
19th Paul Gasson 39.11
47th Dan Maskel 43.44
48th Nigel Wright 44.31
53rd Jenny Hughes 45.21
64th Jonathon Britten 46.58

 
   
Henfield 9 (08.02.09)

20th Jonathan McGouran 59.32
27th Vicki Boyle 63.01
40th Chris Naylor 66.09

 
   
Ashford 10k (08.02.09)

3rd Louise Vallier 36:53
4th Gemma Sharp 37.47

 
   
Inter County XC Championships - Biggleswade (31.01.09)

5th Fiona Clark - 22:20
18th Gemma Sharp - 23:39
21st Julie Briggs - 23.47

 
   
Ashdown Forest ESXCL (01.02.09)

4th Jonathon McGouran 33.56
23rd Steve McNealy 38.12
45th Nigel Wright 41.49
48th Jenny Hughes 42.13
50 Jonathon Britten 42.19
69th Eddie Winter 45.48
82nd Roger Ockenden 49.02

 
   
South of England XC Champs (31.01.09)

1st Team O45 A80 - Caroline Wood, Chris Naylor, Clare Aquilina.

2nd Team Overall Masters A80 - Caroline Wood, Chris Naylor & Jo Farrow

Individuals O45
5th Caroline Wood 25.27
7th Chris Naylor 25.51
9th Clare Aquilina 26.18

Individuals O35
16th Jo Farrow 26.02

 
   
Lido WSFRL (25.01.09)  Latest A80 WSFRL

9th Andy Payne 23.24 (10pts)
27th Paul Gasson 24.54 (10pts)
53rd Mike Naylor 26.24 (8pts)
61st Neil Tulley 26.50 (8pts)
122nd Isabel Muir 28.38 (9pts)
183rd Eddie Winter 30.48 (4pts)
223rd Roger Ockenden 31.56 (3pts)
236th Sarah Silberston 39.41 (6pts)

 
   
Plumpton WSFRL (18.01.09)

19th Jonathan McGouran 29.31
47th Paul Gasson 31.48
50th Max Lightfoot-Brown 31.57
75th Steve McNealy 33.18
128th David Mason 35.34
144th Jonathon Britten 36.05
183rd Isobel Muir 38.11
203rd Eddie Winter 38.59
213th Roger Ockenden 39.24

 
   
Box Hill Fell Race (18.01.09)

38th Malcolm Roweth 61.49 (13th V40)

 
   
Dartford 10 Miles (18.01.09)

4th V35 Julie Briggs 1h 7m 59s

 
   
Sussex XC League Bexhill (10.01.09)

Men
14th Jim Roberts 28.57
68th Hywel Jones 33.10
69th Simon Maggs 33.11
75th Steve McNealy 33.20
84th Michael Miller 34.05
117th Jonathan Britten 38.36
123rd Colin Bushby 39.16
134th Roger Ockenden 42.34

Women
18th Chris Naylor 21.02
19th Jo Farrow 21.13
25th Caroline Wood 21.51
26th Fiona Jamie 21.59
30th Julie Drake 22.24
47th Tam Coleman 23.58
55th Sarah Silberston 25.10

 
   
Sussex XC Champs (04.01.09)

Women

1st Team - Caroline Hoyte, Gemma Sharp, Emma Rollings & Chris Naylor

1st Caroline Hoyte 26.06
2nd Gemma Sharp 28.25
7th Emma Rollings 29.08
18th Chris Naylor 30.59
22nd Caroline Wood 31.21
26th Fiona Jamie 32.12
37th Jenny Hughes 34.42
49th Sarah Silberston 37.02

Men

25th Jim Roberts 47.35
43rd Mats Gedin 51.58
48th Malcolm Roweth 52.50
60th Steve McNealy 54.49
69th Michael Miller 56.14
70th David Brindley 56.24
102nd Colin Bushby 62.21
113th Jonathan Britten 67.09
116th Roger Ockenden 70.20

 
   
WSFRL Hangover 5 Worthing (01.01.09)

40th Paul Gasson 37.51 (9)
102nd Isobel Muir 43.26 (9)
130th Roger Ockenden 45.57 (6)

 
   
Serpentine New Years Day 10km (Hyde Park)
 
Vicki Boyle 1st Woman  38:17
 

 

Top